Yaygın Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Yaygın Depresyon Belirtileri

Depresyon karmaşık bir sorundur ve çoğu durumda birden fazla nedeni vardır. Fiziksel ve zihinsel stres, yaşama karşı olumsuz bir tutum, kötü beslenme alışkanlıkları ve psikososyal çatışmalar sık ​​sık tetikleyicilerdir.

Depresyon belirtileri çok farklı olabilir ve kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir. Depresyonun ortasındayken etkilenen kişinin semptomları kendileri fark etmesi genellikle daha zordur, bu nedenle diğer insanlar depresyondan ilgili kişiden önce sıklıkla fark ederler.

Zihinsel depresyon ne kadar erken fark edilirse, tedavi o kadar kolay ve etkili olur. Depresyonu gösteren birkaç semptom vardır. Ne kadar fazla semptom varsa, depresyon olasılığı o kadar yüksek olur.

Düşük Benlik Saygısı ve Suçluluk ve Umutsuzluk Duyguları

Kendine güven eksikliği, suçluluk ve geleceğin kasvetli görüşü, klinik depresyonun tipik belirtileridir.

Bazı hastalar çok az tutuyor veya kendilerinden tiksiniyorlar. Diğerleri geçmişin hataları için kendilerini suçlu hisseder.

Depresyonu olan birçok insan kendilerini affedemez, utanır ve genellikle kendilerini suçlar.

Yorgunluk

Yorgunluk, yaygın bir depresyon belirtisidir. Serotonin, beyinde mutluluk duygularından sorumlu bir  . Nörotransmitter adrenalinin enerji seviyesi üzerinde etkisi vardır.

Biyolojik, klinik depresyonda, beyin tarafından üretilen serotonin içeriği baskılanır. Bu, adrenalin dahil olmak üzere diğer nörotransmitterlerin üretimini de azaltır. Bu kronik yorgunluğa yol açar.

Depresyonu olan insanlar genellikle fazla fiziksel aktivite olmadan fiziksel olarak yorgun hissederler. İyi uyuduktan sonra genellikle yorgun olurlar. Bu aynı zamanda zihinsel bir yorgunluğa neden olur, böylece ilgili kişi artık bir aktiviteyi üstlenemez.

Uyku Bozuklukları

Vücudun homeostatik süreci bize yeterince uyanık olduğumuzu ve uyuma ihtiyacımız olduğunu söyler. Sirkadiyen ritim iç saati yansıtır. Her gün aynı saatte yorgun olmamızı sağlar.

Bu sistemler uyumamıza ve uyku süresini ve uyku yoğunluğunu etkilememize yardımcı olur. Depresyon bu iki sistemi altüst eder.

Depresyonu olan kişiler genellikle uyku eksikliğinden muzdariptir, gün boyunca kestirmeye ihtiyaç duyarlar ve uyku bozuklukları tarafından ağır yük altındadırlar.

Uyku bozuklukları depresyona yakalanmayan kişilerde depresyon riskini arttırır ve başarılı bir şekilde tedavi edilen depresyonda hızlı bir nüksetmeye yol açabilir.

Öfke ve Sinirlilik

Özellikle depresyonun erken evrelerinde, umutsuzluk ve öfke duyguları çok tipiktir. Bunlar genellikle kişinin basit durumlarda bile aşırı tepki verdiği artan sinirlilik ile ilişkilidir.

Herhangi bir küçük ve zararsız durum, aşırı tepkiyi tetikleyebilir, böylece ilgili kişi arkadaşlarla, ailenizle ve yabancılarla rahatlamaktan çekinmez.

Bazı hastalar öfkeyi sözlü olarak ifade etmezler, ancak içeride güçlü bir öfke hissederler.

Kaygı

Korku, sadece gerçekleşen veya gelecekte olabilecek bir şey hakkındaki gerginlik hissi değildir. Anksiyete bozuklukları bir kişinin huzurunu bozabilir ve kişinin küçük şeylerde çok küçük olmasına ve bir paranoyaya neden olabilir.

Depresyonda, bir kaygı saldırısı işleri daha da kötüleştirebilir. Örneğin, hafif bir kişisel aksilik, ilgili kişinin hatalarından dolayı kendini umutsuz bir durumda bulmasına neden olabilir.

Onun dikkatini dağıtması gittikçe zorlaşıyor. Genellikle terleme, çarpıntı ve hızlı bir kalp atışı gibi fiziksel semptomlara da gelir.

Birçok hasta sosyal durumlardan korkar veya çeşitli şeylerden ve panik bozukluklarından endişe / fobiden muzdariptir.

Konsantrasyon Bozuklukları ve Zayıf Kısa Süreli Hafıza

Kötü konsantrasyon, depresyonun en yaygın semptomlarından biridir. Depresyonu olan birçok insan birkaç saniyeden fazla tek bir şeye konsantre olamaz.

Sıklıkla etkilenenlerin kısa süreli hafızadan bilgiye başvurması da zordur. Verimlilikleri de düşüyor ve sürekli olarak önemli şeyleri unutuyorlar.

Yetersiz Davranış

Biraz vahşi görünen ve sürekli olarak rahatlık bölgelerinin saçaklarında yaşama izlenimi veren insanlar genellikle depresyona eğilimlidir. Özellikle de geçmişte böyle olmasalardı.

Ancak bu, her maceracı kişinin depresyonda olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, bir kişi depresif belirtiler gösterirse, duygusal olarak karıştırılırsa ve aniden sarhoş olmak veya uyuşturucu almakla ilgilenirse, bir şeyin yanlış olduğuna dair bir işaret vardır.

Alkolizm, kumar bağımlılığı, uyuşturucu bağımlılığı ve riskli cinsel davranışta, bireyler genellikle iç acılarından ve hoş olmayan duygulardan kaçmanın bir yolunu ararlar. Bununla birlikte, bunlar sadece bir yanılsamadır ve sadece depresyonu kötüleştirir.

Eğlenceli Etkinliklere İlgi Yok

Depresyonu olan insanlar genellikle kendilerini izole ederler ve hiçbir şey yapmadan çok zaman harcarlar çünkü hiçbir aktivitede sevinç görmezler. Ayrıca sosyal faaliyetler ve sosyal temaslarla da ilgilenmezler.

Zevk yaşamak için büyük ölçüde azalmış bir yetenek tıbbi olarak anhedonia olarak da bilinir. Anhedonia depresyonun önemli bir özelliğidir ve en erken göstergelerden biridir.

Ağırlık Dalgalanmaları

Depresyonu olan birçok insan ani iştahsızlıktan muzdariptir. Gün boyunca uygun bir yemek yememiş olsalar bile, yemek yeme düşüncesi bile rahatsız edici bir his yaratabilir. Sonuç olarak, kilo kaybı sıklıkla meydana gelir.

Bazı hastalar depresyon sırasında kilo alma eğilimindedir. Aşırı yeme ile kendilerini teselli etmeye çalışırlar. Şiddetli depresyonu olan birçok insan, özellikle midede kilo alır.

Depresyonu gösteren birkaç semptom vardır. Ne kadar fazla semptom varsa, bir hastalık olasılığı o kadar yüksek olur. Bu durumda, bir doktora danışılmalıdır arkadaşlar.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.