Uyku Eksikliğinin Belirtileri ve Sonuçları

Uyku Eksikliğinin Belirtileri ve Sonuçları

Uyku bizim için çok önemlidir. Uyurken, hücreler onarılır, hafıza geliştirilir ve vücutta önemli hormonlar salınır.

Çok az uyumak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı etkileyecektir. Uyku eksikliğini gösteren birkaç semptom vardır. Ayrıca, kronik hastalıklar genellikle uyku eksikliğinin sonucudur.

Uyku Eksikliği Hafızayı ve Beyni Etkiler

Dinlendirici uyku bilişsel sağlık için çok önemlidir ve düşünme ve öğrenmede önemli bir rol oynar.

Uykusuzluk ve uykusuz geceler odağı daha da kötüleştirir ve ertesi gün odaklanır. Uyku eksikliği dikkat, uyanıklık, muhakeme ve problem çözmeyi etkiler. Bunun öğrenme yeteneği ve kısa ve uzun süreli hafıza üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Uyku Eksikliği Fazla Kilolu Olmasını Sağlar

Çok az uyku, grelin hormonu üretiminin artmasına neden olur. Bu hormon açlığı uyarır ve iştahı baskılayan bir hormon olan leptin üretimini azaltır.

Uyku eksikliği iştahın kontrolünü, enerji metabolizmasını etkiler ve sıklıkla kilo almaya neden olur.

Uyku Eksikliği Kalbe Zarar Verir

Dinlenme ve dinlendirici uyku kalbin sağlığı için çok önemlidir. Gece boyunca, kan damarlarında ve kalpte iyileşme ve onarım süreçleri gerçekleşir.

Uyku eksikliği, artan kan basıncının ve sempatik sinir aktivitesinin yaygın bir nedenidir. Kısa süreli uyku yoksunluğunun kalp ve kan damarları üzerinde de olumsuz bir etkisi vardır, bu da arterioskleroza katkıda bulunan iltihap ve hormonal değişikliklere yol açar.3

Uyku Eksikliği Bağışıklık Sistemini Zayıflatır

Uyurken, bağışıklık sistemimiz vücudu enfeksiyon ve iltihaptan koruyan sitokinleri ve anti-enfeksiyon antikorlarını serbest bırakır.

Uyku yoksunluğu, vücudun soğuk algınlığına veya bakteriyel enfeksiyonlara tepki verme yeteneğini zayıflatan sitokin üretiminin azalmasına neden olur. Granülosit sayısı ve günlük ritim de uyku yoksunluğundan etkilenir. Özellikle streste, vücut bunu bağışıklık yanıtında yansıtır.

Uyku eksikliği ayrıca vücudu enfeksiyonlara, soğuk algınlığına ve gribe daha duyarlı hale getirir.

Uyku Eksikliği Depresyona Neden Olur

Uyku eksikliği, beyindeki nörotransmitterlerin işleyişini değiştirir, bu da depresyonun yaygın bir nedenidir. Öte yandan, depresyon uykuya dalmaya ve uykuda kalmaya yol açabilir.

Uyku eksikliği de sinirlilik artar, konsantrasyonu kötüleştirir ve depresyonun yaygın semptomları olan enerji seviyelerini düşürür.

Uyku Eksikliği Depresyona Neden Olur

6 saat veya daha kısa veya 9 saat veya daha uzun bir uyku süresi genellikle bozulmuş glikoz intoleransı ile ilişkilidir. Özellikle uyku yoksunluğunun metabolik ve endokrin fonksiyonlar üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Vücut, insülin direncinde olduğu gibi uyku yoksunluğuna benzer şekilde tepki verir. İnsülin direnci ile vücut hücreleri artık kan şekeri seviyelerini düzenlemek için insülini doğru şekilde kullanmaz.

Uyku eksikliği genellikle diyabet için potansiyel bir risk faktörü olan kilo alımı ile ilişkilidir

Uyku Eksikliği Cilt Hasarına ve Lekelere Neden Olur

Zaten kötü bir uykuya sahip bir gece, ciltte ve yüzünde kendini hissettirir. Uyku eksikliği genellikle şişmiş gözlere, koyu halkalara ve soluk bir cilde yol açar.

Uyku yoksunluğu ayrıca cildin elastikiyeti üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Yanlış uyku düzenleri aşırı strese neden olarak vücudun daha fazla kortizol üretmesine neden olur. Bu hormon cildin hormonlarını parçalayarak esneklik ve pürüzsüzlük sağlar.

Azalan cilt elastikiyeti, ciltteki koyu halkaları, kırışıklıkları ve ince çizgileri daha görünür hale getirir. Uyku yoksunluğu ayrıca cildin güneş yanığı sonrası iyileşme yeteneğini de azaltır.

Uyku Eksikliği Konsantrasyonu Azaltır

Uyku eksikliği koordinasyonu kötüleştirir ve daha uzun reaksiyon sürelerine neden olur. Aynı zamanda yargıyı, hafızayı ve bilgiyi hatırlama yeteneğini de etkiler. Tüm bu faktörler araç kullanma yeteneğini, yeni bir şey öğrenme yeteneğini ve işte, evde ve sürüş sırasında kaza riskini artırır.

Uyku Eksikliği Libidoyu Rahatsız Eder

Uyku eksikliği cinsiyete olan arzuyu ve ilgiyi azaltır. Uyku eksikliğinin kişinin enerji seviyesi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır, gerginliği arttırır ve dolaylı olarak erkeklerin ve kadınların cinsel yaşamını etkiler.

Uyku apnesinden muzdarip birçok erkeğin libido seviyesini düşürebilen düşük hormon seviyeleri vardır.

Vücudumuzun vücuttaki çeşitli hücresel süreçleri kurtarmak ve kontrol etmek için yeterli uykuya ihtiyacı vardır. Yaşa bağlı olarak, gece uyku gereksinimi değişir. Bebeklerin yaklaşık 16 saat uykuya, 3-18 yaşında 10 saate ihtiyacı vardır ve bir yetişkinin dinlenmek ve ertesi gün uyanmak için 7 ila 8 saat uyuması gerekir.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.