Tıkalı Burun İçin Mucizevi Doğal Ev İlaçları

Tıkalı Burun İçin Doğal Ev İlaçları

Burun mukoza burun boşluğunda şiştiğinde burun tıkanır. Nazofarenkste daha fazla mukus birikir ve nefes almak zordur. Ek olarak, gözler genellikle gözyaşlarına başlar, kızarır ve daha sık hapşırır.

Tıkalı bir burnun bir çok nedeni olabilir arkadaşlar. Sık burun temizliği, düzenli burun damlası kullanımı, alerjik reaksiyonlar, kuru hava, toz ve duman burun tıkanıklığının en yaygın nedenleri arasındadır.

Ancak burundaki yabancı cisimler, burun polipleri, sinüzit veya burun septum eğriliği bile burnu tıkayabilir ve normal nefes almayı zorlaştırabilir.

Orta kulak iltihabı ve uyku bozuklukları gibi diğer sorunlardan kaçınmak için, tıkalı bir burun mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmelidir.

Tıkalı bir burnu doğal bir şekilde tedavi etmek için bazı basit ev ilaçları vardır. Ev ilaçları burun içindeki mukusun sıvılaştırılmasına, şişliğin azaltılmasına ve nefes almanın kolaylaştırılmasına yardımcı olur.

Soluk Alma

İnhalasyonlar doğal mukus gidericiler olarak işlev görür. Kabızlığı çözer ve tahriş olmuş hava yollarını aynı anda nemlendirir. Ayrıca daha kolay ve derin nefes almaya da yardımcı olurlar. Soluk alma günde 2 ila 4 kez yapılabilir.

Soluk alma için: 1 çorba kaşığı kıyılmış ajowan (kraliyet kimyonu) bir kase sıcak, kaynamış su içine koyun, yükselen buharı yaklaşık 15 dakika boyunca burun içinden karıştırın ve soluyun. Baş, kaseden yaklaşık bir kol uzunluğunda olmalıdır.

Alternatif olarak, sıcak suya birkaç damla nane esansiyel yağı ilave edilebilir arkadaşlar.

Burun Kesesi

Tuzlu burun irrigasyonu, burunda biriken mukusun yıkanmasına ve tahriş edicilerin burun pasajlarından temizlenmesine yardımcı olur. Paranazal sinüslerdeki basınç böylece azalır ve bakteri büyümesi tuz tarafından engellenir.

Burun duş için: 500 ml distile, ılık suda 1 çay kaşığı tuz karıştırın ve karışımı bir burun duşuna yerleştirin. Burun, burun kanadının ekteki talimatlarına göre durulayın. Ev yapımı tuzlu su ile burun durulamadan sonra ağzınızı durulayın. Burun geçişler netleşene kadar uygulamayı günde bir kez tekrarlayın.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı, anti-enflamatuar ve dekonjestan özelliklere sahiptir. Burun pasajları açmaya, mukusu gevşetmeye ve daha özgürce nefes almaya yardımcı olur.

Okaliptüs yağı kullanımı için: Taze bir doku üzerine 1-2 damla esansiyel okaliptüs yağı damlatın ve kokuyu teneffüs edin ve uygulamayı günde birkaç kez tekrarlayın.

Okaliptüs yağı, burnu gece boyunca serbest tutmak için yastığa da damlatılabilir.

Sarımsak

Sarımsak doğal bir antibiyotik görevi görür. Antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir, bakterilerle savaşır ve anti-enflamatuar bir etkiye sahiptir. Vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sarımsak kullanmak için: 2 ila 3 sarımsak karanfilini 1 bardak su ile küçük bir tencereye koyun, karışımı kaynatın ve sonra ocaktan alın. Karışıma ½ çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve burun temizlenene kadar günde 1 kez içilir.

Ek olarak, çeşitli yemeklere taze sarımsak karanfil eklenebilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, burundaki mukusun seyreltilmesine ve burundan kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca antibakteriyel etkiye sahip ve bağışıklık sistemini güçlendiren çeşitli besinler içerir.

Elma sirkesi kullanımı için: bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı doğal bulutlu organik elma sirkesi ekleyin ve biraz bal ile tatlandırın. Karışımı 1 hafta boyunca günde 2 kez içiniz.

Çemen Otu

Çemen otu, anti-enflamatuar bir etkiye sahiptir ve mukoza zarlarını temizlemeye yardımcı olur. Çemen otu üzerindeki ısı ve nem biriken mukusun seyrelmesine de yardımcı olur.

Çemen otu kullanmak için: 1 bardak su ile küçük bir tencereye 1-2 çay kaşığı ezilmiş çemen tohumu ekleyin ve çözeltiyi kaynatın. Sonra tohumları süzün ve ılık çemen çözeltisini için. Burun tekrar temizlenene kadar uygulamayı günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.

(DİKKAT !!!) Not: Çemen otu, rahim kasılmalarını uyardığı için hamilelik sırasında kesinlikle tüketilmemelidir.

Bitkisel Çaylar

Sıcak bitki çayları, burun pasajlarındaki mukusun sıvılaştırılmasına yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki toksinlerin yok edilmesini destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Havasız bir burun için, günde 2 ila 3 kez ılık bitki çayları içmeniz yeterlidir. Özellikle nane çayı, burun tıkanıklığına yardımcı olur. Nane içerisindeki yüksek mentol içeriği, burun pasajlarının açılmasına yardımcı olur.

Tıkalı bir burun için yardımcı olan birkaç ev ilaçları vardır. Bu ev ilaçlarına ek olarak, yeterli su içmek de önemlidir. Tıkalı bir burun ile su, mukusu sıvılaştırmaya ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına ve hücre aktivitesinin teşvik edilmesine yardımcı olur.

 

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.