Tatlı Patatesler Sağlıklı mı?

Tatlı Patatesler Sağlıklı mı?

Tatlı patatesler bağışıklık sistemini güçlendirir, cildimizin taze ve genç görünmesini sağlar ve vücudu rahatlatmaya yardımcı olur. Tatlı patateslerin en büyük avantajlarından biri yüksek beta karoten içeriğidir. Beta-karoten A vitamininin öncüsüdür ve cilt, görme ve kardiyovasküler sistem için çok önemlidir.

Tatlı patatesler yumru köklerdir, ancak sadece geleneksel patatesle uzaktan ilişkilidir. Çeşitliliğe, toprak tipine, iklim ve mevcut minerallere bağlı olarak, tatlı patatesler turuncu, kırmızı, mor, sarı veya beyaz bir renge sahip olabilir. Etin rengi ne kadar kırmızı olursa, beta-karoten içeriği o kadar yüksek ve lezzet o kadar güçlü olur.

Tatlı patatesler çiğ, pişmiş, ızgara veya patates kızartmasıyla yenebilir. Hızlı bir şekilde hazırlanırlar ve vücuda değerli besinler sağlarlar.

Tatlı Patatesler Çok Besleyicidir

Tatlı patatesler beta-karoten, C vitamini, B6 vitamini ve D vitamini için iyi bir besin kaynağıdır. Ayrıca manganez, lif, magnezyum ve potasyum içerirler ve sinir sinyallerini ve kas fonksiyonlarını daha iyi kontrol etmeye yardımcı olurlar.

Genç ve Güzel Bir Cilt İçin Tatlı Patates

Tatlı patateslerde yüksek C vitamini ve E vitamini içeriğinin cilt üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu antioksidan vitaminler, hücre hasarına neden olan ve cildin yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur. C vitamini ayrıca yara iyileşmesini iyileştirir ve cildin elastikiyeti için çok önemli olan kolajen oluşumunu destekler.

Tatlı Patatesler Gözlerin Sağlığını İyileştirir

Tatlı patates beta-karoten, göz hücrelerini oksidatif strese karşı koruyan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca korneanın sağlığını iyileştirir ve gece körlüğüne karşı korur.

Tatlı Patatesler Uzun Süre Dayanır

Tatlı patatesler, diğer patates türlerinin neredeyse iki katı kadar lif içerir. Yüksek lif içeriği nedeniyle, tatlı patatesler sadece yavaşça yanar, bu da uzun ömürlü enerji ve uzun ömür sağlar. Lifler ayrıca sindirimi destekler ve hazımsızlığa karşı korur.

Daha Fazla Enerji İçin Tatlı Patatesler

Tatlı patatesler, vücudun enerji üretiminde önemli bir rol oynayan bol manganez sağlar. Manganez kan şekeri seviyesini stabilize etmeye ve iştahı daha iyi düzenlemeye yardımcı olur. Manganez, antioksidanların kullanımı için de önemlidir, mitokondride bir dizi enzimin işlevini destekler ve bakır ile birlikte normal kemik yapısı için çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Kalp İçin Tatlı Patates

Tatlı patateslerde yüksek B6 vitamini içeriği kardiyovasküler sistem için çok önemlidir. Arter duvarlarını sertleştiren homosistein maddesini ayırmak için B6 vitamini gereklidir. Tatlı patatesler ayrıca vücuttaki fazla sodyumu ortadan kaldıran ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum içerir. Potasyum ayrıca kalp kasının kasılmalarını düzenlemeye yardımcı olur.

Tatlı Patatesler Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Tatlı patateslerdeki yüksek protein, fitokimyasal ve demir içeriği bağışıklık sistemini güçlendirir. Demir de yeterli enerji için çok önemlidir, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar, bağışıklık fonksiyonunu ve proteinlerin metabolizmasını geliştirir.

Hamileler İçin Tatlı Patates

Tatlı patatesler, embriyo hücreleri ve embriyonik dokuların gelişimi ve oluşumu için çok önemli olan çok sayıda folat (doğal folik asit) içerir.

Strese Karşı Tatlı Patates

Stresi ve gerginliği gidermek için magnezyum ve potasyum çok önemlidir. Magnezyum vücudun rahatlamasına yardımcı olur, krampları ve gerginliği giderir. Potasyum kan basıncını ve kalp ritmini stabilize etmeye ve sakin kalmaya yardımcı olur. Tatlı patates vücuda bol miktarda magnezyum ve potasyum sağlar.

Tatlı Patates Kızartması Tarifi

Tatlı patateslerin, havuçlara benzer tatlı patateslerin olumlu etkilerinden yararlanmak için çiğ atıştırmalık olarak tadını çıkarabilirsiniz.

Tatlı patates kızartmaları da basit ve hızlı bir şekilde hazırlanabilir: 2 orta boy tatlı patates kızartmayı kesin ve 30 dakika boyunca soğuk suya batırın. Sonra patates kızartmasını temiz bir havluyla kurulayın ve bir kaseye koyun. Tatlı patates şeritlerini kaseye kadar bir tutam kırmızı biber ile hafifçe karıştırın, bir tutam tatlı biber ve 1 yemek kaşığı patates nişastasını karıştırın. Son olarak, 4 yemek kaşığı yağ ekleyin ve iyice karıştırın. Baharatlı tatlı patates şeritlerini bir fırın tepsisine yayın ve konveksiyon fırında 20-25 dakika fırına koyun. Bitmiş patatesleri fırından çıkarın ve Himalaya tuzu ile tuzlayın.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.