Soğuk Algınlığı İçin Doğal Ev İlaçları

Soğuk Algınlığı İçin Doğal Ev ilaçları

Enfeksiyondan sonra ilk soğuk algınlığı semptomlarının hissedilmesi yaklaşık 2 gün sürer. Öksürme, hapşırma, öksürme, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kaşıntılı gözler, ateş ve vücut ağrıları yaygındır.

Soğuk algınlığı tetikleyicileri genellikle hapşırma, öksürme, el sıkışması ve cilt teması yoluyla bulaşan çeşitli virüslerdir. Enfeksiyondan yaklaşık 1 hafta sonra, bulaşıcısınız ve soğuk virüsleri diğer insanlara yayabilirsiniz.

Boğaz enfeksiyonları, bronşit veya zatürre gibi diğer enfeksiyonları önlemek için soğuk algınlığını mümkün olduğunca çabuk tedavi etmek önemlidir.

Soğuk algınlığı doğal bir şekilde tedavi etmek için birçok ev ilacı vardır. Ev ilaçları çeşitli virüslere ve bakterilere karşı yönlendirilir ve soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Kırmızı Soğan

Soğan yatıştırıcı, antibakteriyel ve antiseptiktir. Boğaz ağrısını, burun akıntısını hafifletir ve daha kolay nefes almaya yardımcı olurlar. Özellikle ev yapımı soğan şurubu soğuk algınlığı için çok yararlıdır.

Soğan şurubunun hazırlanması için: 1 kırmızı soğan doğrayın ve 3 yemek kaşığı ballı bir kavanoz içine koyun. Her iki malzemeyi iyice karıştırın ve koruyucu kavanoza vidalayın ve 12 ila 15 saat kapalı bekletin. Sonra karışımı açın, bu kalın bir kıvama sahip olmalıdır.

Soğuk kaybolana kadar bu karışımın 1 çorba kaşığı günde 3 kez emilir. Soğan şurubu birkaç gün buzdolabında saklanabilir.

Bal

Bal tahriş olmuş bir boğazı sakinleştirir ve soğuk algınlığı süresini azaltmaya yardımcı olur. Baldaki besinlerin ve enzimlerin kombinasyonu, soğuk algınlığını provoke eden bakteri ve virüslere de yöneliktir.

Balın uygulanması için: 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu, 2 çay kaşığı bal ile karıştırılır, yavaşça emilir ve sonra yutulur. Boğaz ağrısını hafifletmek için karışımı her 2 saatte bir alın.

Sarımsak

Sarımsak doğal bir antibiyotik görevi görür. Bakterilere, virüslere karşı yönlendirilir, bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum sistemini serbest bırakır ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir.

Sarımsak kullanımı için: 1 ezilmiş sarımsak karanfilini 2 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı bal ve ½ çay kaşığı acı biber ile karıştırın ve semptomları azaltmak için karışımı 1 ila 2 hafta boyunca günde 3 kez alın.

Alternatif olarak, bir bardak suya 4 ila 5 kıyılmış sarımsak karanfil ekleyin ve karışımı 1 çay kaşığı bal ile tatlandırın. Karışımı 1-2 hafta boyunca günde 2 ila 3 kez için.

Zencefil

Zencefil balgam söktürücüdür, iltihaplanmaya yardımcı olur ve soğuk virüslere karşı yönlendirilir. Öksürüğü azaltır, soğuk algınlığına karşı yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zencefil ya çiğ çay olarak çiğ ya da içilebilir. Zencefil çayı hazırlamak için: 1 çay kaşığı taze zencefili sıcak, kaynamış su içeren bir kaba rendeleyin. Fincanı örtün ve çayın 10 dakika bekletin. Bitmiş çaya 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve biraz bal ekleyin.

Tarçın

Tarçın kuru boğaz ağrısına çok iyi yardımcı olur. Anti-enflamatuar bir etkiye sahiptir, bakterilere karşı yönlendirilir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tarçın kullanmak için: Küçük bir tencereye 2 ezilmiş karanfil ve 1 bardak su ile 1 yemek kaşığı tarçın tozu koyun ve 15 ila 20 dakika pişirin. Daha sonra çözeltiyi balla tatlı olarak süzün ve ılık olarak için. Çayı günde 1 ila 3 kez için.

Mullein Çayı

Mullein balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Soğuk algınlığı, tıkanık bronşiyal tüpler ve nefes almakta serbesttirler. Soğuk algınlığı söz konusu olduğunda, arı sütü çayı özellikle yararlıdır.

Arı sütünün hazırlanması için: Bir çay süzgecine 1 ila 2 çay kaşığı kurutulmuş mullein yerleştirin ve bir fincan sıcak, kaynamış suya dökün. Çayı 10 dakika bekletin ve sonra biraz bal ile tatlandırın. Soğuk kaybolana kadar günde 2 ila 3 bardak bu çayı için.

Soğuk algınlığı semptomlarını doğal olarak azaltmak için çeşitli ev ilaçları vardır. Bu ev ilaçlarına ek olarak, yeterli su içmek de çok önemlidir. Su biriken mukusu sıvılaştırır, öksürüğü giderir ve toksinleri vücuttan daha iyi temizlemeye yardımcı olur. Bu hücre fonksiyonlarını destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirir arkadaşlar.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.