Sivrisinek Isırıkları İçin Doğal Ev İlaçları

Sivrisinek Isırıkları İçin Doğal Ev İlaçları

Sivrisineklerin üremeye devam etmek için insan veya hayvan kanına ihtiyacı vardır. İnce, keskin, uzatılmış ağızlıklarını, konağın cildini delmek ve kanı emmek için kullanırlar. Delinme küçük olduğundan, genellikle ısırığı fark etmiyoruz. Isırmadan sonra farklı belirtiler gösterir.

Bir sivrisinek ısırığının en yaygın belirtileri kaşıntı, şişme, morarma, döküntüler ve nadiren cilt enfeksiyonlarıdır. Dünyanın bazı bölgelerinde, enfekte sivrisinekler bile sıtma ve dang humması gibi hastalıkları iletir.

Sivrisineklere karşı en kolay koruma uzun kıyafetlerdir. Uzun kollu ve uzun bacaklar sivrisinek ısırıklarına karşı korur. Ancak sivrisinek bıçaklanmış olsa bile, hızlı bir şekilde yardım edilebilir. Semptomları hafifletmek ve etkilenen bölgeyi tedavi etmek için birçok doğal ilaç vardır.

Aloe Vera

Aloe vera, sivrisinek ısırıkları için en etkileyici ev ilaçlarından biridir. Antiseptik çalışır, sivrisinek ısırıklarının ağrısını, şişmesini ve kaşıntısını hafifletmeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Sadece bir aloe vera yaprağı kesin, jeli ondan çıkarın ve 10 ila 15 dakika buzdolabına koyun. Etkilenen bölgeye serin jel ile ovun. Kendi aloe vera bitkiniz yoksa, eczaneden aloe vera jeli de kullanabilirsiniz. Bu yapay katkı maddeleri içermemelidir.

Doğranmış Sarımsak veya Soğan

Sarımsak ve soğan, böcek ısırıklarının neden olduğu kaşıntı ve şişliği yatıştırır. Yoğun kokusu sivrisinek ve böceklerin yok edilmesine ve ısırıkların önlenmesine yardımcı olur.

Uygulama için: Bir diş sarımsak veya küçük bir soğan parçasını doğrayın ve doğrudan etkilenen bölgeye yerleştirin. 10 dakika bekletin ve yıkayın.

Not: Sarımsak, hassas ciltlerle doğrudan temas halinde ciltte tahrişe neden olabilir.

Limon

Limonlar özellikle sivrisinek ısırıklarına karşı etkilidir. Anti-enflamatuar özelliklere sahiptirler ve etkilenen bölgeyi uyuşturmaya yardımcı olurlar. Bu kaşıntıyı hafifletir ve şişliği azaltır.

Yarım limonu kesin ve etkilenen bölgeye yarısının içi ile ovalayın. Bu kaşıntıyı hızla azaltmaya yardımcı olur. Taze limon suyu da ısırma enfeksiyonu riskini azaltır.

Not: Hassas ciltler için limon suyu kullanılmadan önce seyreltilmelidir.

Soda ve Karbonat

Natron, böcek ısırıkları tarafından tetiklenen kaşıntıyı hafifletir. Alkalinitesi cildin pH’ını tekrar dengeye getirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olur.

1 çay kaşığı sodayı bir bardak suya karıştırın ve içine temiz bir bez batırın. Bezi hafifçe sıkın ve etkilenen cilt bölgesine 10 ila 20 dakika yerleştirin. Sonra cildi ılık suyla durulayın. Prosedürü günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antiseptiktir ve akne ve sivrisinek ısırıkları gibi bakteri bulaşmış yaraların tedavisine yardımcı olur. Bu şişliği ve kaşıntıyı azaltır.

Bir pamuk topunu çay ağacı yağı ile toplayın ve etkilenen bölgeye uygulayın.

Not: Hassas ciltler için çay ağacı yağı ciltte tahrişe neden olabilir. Alternatif olarak, lavanta veya sedir yağı gibi diğer uçucu yağlar da kullanılabilir.

Dondurma

Buz etkilenen bölgeyi uyuşturur ve kısa sürede rahatlatır. Soğuk bir vazokonstriksiyona neden olur, böylece sokma bölgesinde enflamatuar maddelerin yayılması azalır.

Bir sivrisinek ısırmasında, birkaç buz küpünü ince bir havluya sarın ve etkilenen bölgeyi 10 ila 15 dakika soğutun. Şişliği ve kaşıntıyı daha hızlı azaltmak için uygulamayı her 3 saatte bir tekrarlayın.

Buz mevcut değilse, etkilenen alan birkaç dakika boyunca soğuk su altında soğutulabilir.

Basit ev ilaçları ile sivrisinek ısırıklarının belirtileri birkaç saat içinde azalabilir ve iyileşme süreci hızlandırılabilir. Şişlik ve tahriş azalmazsa, bir doktora danışılmalıdır.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.