Şişkinliğe Neden Olan Sık Alışkanlıklar

Şişkinliğe Neden Olan Sık Alışkanlıklar

Şişkinlik en yaygın gastrointestinal bozukluklardan biridir. Genellikle utanç verici sesler ve hoş olmayan kokular ifade ederler ve genellikle kötü yaşam tarzı alışkanlıklarının ve beslenme sorunlarının sonucudur. Şişkinliğe ek olarak, genellikle aşırı dolgunluk, şişkinlik, erütasyon ve midede bir gürleme hissi ortaya çıkar.

Günlük yaşamda şişkinliği tetikleyebilecek ve yoğunlaştırabilecek bazı alışkanlıklar vardır. Bu alışkanlıklar değişirse, sindirime yardımcı olabilir ve şişkinlik azaltılabilir.

Fast Food

Ağızda sindirimin ilk kısmı başlar. Hızlı yemek bilinçsizce aşırı havanın solunmasına ve midenin şişmesine neden olur.

Daha büyük yiyecek parçalarının yutulması da şişkinliğe neden olabilir. Yiyecek parçaları midenin sindirimi ve gazlı bir reçele neden olması daha zordur.

Şişkinliği önlemek için, yemek sırasında iyice çiğnemelisiniz. Kapsamlı çiğneme sindirimin önemli bir parçasıdır. Çiğneme sırasında, yiyecekler daha sindirilebilir parçalara ayrılır ve besinler ağızdaki tükürük ve enzimler tarafından emilir.

Ciklet (Sakız) Çiğnemek

Sakız genellikle fazla havanın mideye ağız yoluyla girmesine neden olur. Hava daha sonra sindirim sisteminde tutulur ve şişkinliğe neden olur.

Sindirim sistemi ayrıca sakızları gerçek gıdalardan ayırmakta zorlanır. Çiğneme hareketleri ve ağzına gelen hava, mideye yiyecek almak üzere olduğunu gösteren vücuda işaretlerdir. Bu sindirim sistemini harekete geçirir. Mide beslenmezse, asit reflü ve gaz birikimleri gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Birçok şekersiz sakız ayrıca şişkinliğe neden olan yapay tatlandırıcılar sorbitol ve heksitol içerir.

Sigara İçmek

Sigara içerek vücut aşırı havada nefes alır. Günde sadece bir ila iki sigara, yeterli havanın vücuda akmasına izin vermek, mideye inmek ve sindirim sisteminde sıkışmak için yeterlidir.

Ayrıca, birçok zararlı kimyasal sigara sırasında vücuda girer. Bu kimyasallar mide ve yemek borusu ile ilişkili kasları zayıflatır ve böylece normal sindirimi bozar. Kasların zayıflaması mide ekşimesine, artan hava birikmesine ve şişkinliğe neden olabilir.

Çok Fazla Limonata İç

Alkolsüz içecekler, alkolsüz ve karbonatlı içeceklerdeki karbondioksit, midede aşırı hava birikimini sağlar. Hava daha sonra geğirme yoluyla veya şişkinlik şeklinde kaçar.

Çıkış yolunda sindirim sisteminde biraz hava sıkışırsa, aynı zamanda göbek şişmesine neden olur. Birçok karbonatlı içecek, sindirim sistemini tanımayan ve bu nedenle sindirimi zor olan yapay tatlandırıcılar içerir.

Çok Az Su İçin

Su eksikliği, kronik şişkinliğin yaygın nedenlerinden biridir. Su eksikliği sindirimi zorlaştırır ve sıklıkla hazımsızlığa neden olur.

Çok fazla su içmek bile şişkinliğe neden olabilir. Bu şişkinlik genellikle sadece kısa bir süre sürer.

İşlenmiş Gıdaların Tüketimi

Vücudumuzun önemli metabolik süreçleri gerçekleştirmek için belirli bir miktarda tuza (sodyum) ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, fazla miktarda tuz vücutta çeşitli sorunlara neden olur. Bu, karında su tutulmasını içerir.

İşlenmiş gıdalar, ürünlerde koruyucu görevi gören çok miktarda sodyum içerir. Vücudumuz sodyuma tuz içeriğini dengelemek için sıvı depolayarak tepki verir. Bunlar da şişkinliğe neden olur.

Hamburger, makarna, simit ve beyaz pirinç gibi yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler bile şişkinliğe neden olabilir.

Uyku ve Stres Eksikliği

Uyku eksikliği durumunda, vücut daha hızlı yüklenir, böylece kortizol seviyesi artar. Kortizol vücuttaki stres hormonudur ve kan şekeri seviyelerinde artışa neden olur.

Sindirim sisteminde, kan şekerinde aşırı bir artış sindirimi aşırı yükler ve besinlerin emilimini kötüleştirir. Bu şekerin gaza neden olan bakterilerle karşılaştığı bağırsağa girmesine neden olur. Bakteriler şeker üzerinde geliştikçe, bu eylemle şişkinliğe neden olan fazla gazları serbest bırakmak için aktive edilirler.

Çok Az Hareket

En yaygın şişkinlik tetikleyicilerinden biri, sindirim sisteminde sıkışan aşırı sindirim gazıdır. Egzersiz eksikliği, bu gazları sindirim sisteminde tutar ve kronik bir rahatsızlık ve dolgunluk hissine neden olur.

Düzenli egzersiz sindirim sürecini uyarır ve gazları sindirim sisteminden temizlemeye yardımcı olur.

Şişkinliğe neden olan birçok alışkanlık vardır. Rahatsız bir bağırsak florası bile sıklıkla şişkinliğe yol açar. Bağırsaktaki iyi bakteriler azınlıkta ise, bağışıklık hücreleri daha fazla iş yapmak zorundadır ve kalıcı olarak zayıflatılabilir. Şişkinliğe ek olarak, genellikle eksiklik ve yorgunluk, cilt lekeleri, hormonal problemler, ruh hali değişimleri ve uyku bozuklukları belirtileri ortaya çıkar.

Probiyotik ve besin açısından zengin gıdalar ile sağlıklı bir bağırsak florası oluşturulabilir ve bağırsaktaki zararlı bakteriler azalır.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.