Şifalı Bitki Aloe Vera Faydaları

 

Aloe veya aloe vera, kozmetik cilt bakım ürünlerinin en iyi kısmı olarak bilinir. Örneğin vücut losyonları, kremler ve duş banyoları aloe vera ile zenginleştirilmiştir. Aloe’nin cildi nemlendirmesi ve cildin görünümünü iyileştirmesi gerekiyor. Daha az bilinen, aloe bitkisel ilaçlarda dahili kullanım için güçlü müshil etkisidir. Pek çok uzman, eğer aloe kullanıyorsa, yalnızca müshil olarak kullanmalarını önerir. Bu sayısız yan etki, etkileşimler ve olası zehirlenme belirtileri ile ilgilidir. Psyllium veya keten tohumu gibi diğer bitkisel müshiller daha iyi tolere edilir ve kullanımı daha kolaydır.

Şifalı bitki Aloe vera yakında

  • cilt bakımı (harici kullanım), kabızlıkta müshil (iç kullanım)
  • Tıbbi tavsiye olmadan uzun vadede müshil kullanmayın.
  • Bağırsak tıkanıklığı, enflamatuar barsak hastalığı veya bilinmeyen bir nedenin karın ağrısı durumunda, hamilelik ve emzirme döneminde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayın.
  • Kurutucu maddeler, kardiyotonik ilaçlar ve kortizonlu ilaçlar ile etkileşimi mümkün
  • Şiddetli ishal ile zehirlenme aşırı doz belirtileri durumunda – böbrek hasarı sıvı kaybına kadar
  • çekerken bolca iç
  • Uygulama alanları: atopik dermatit veya sedef hastalığı, kabızlık gibi hastalıklarda kozmetik ve tedavi edici cilt bakımı.

Müshil yalnızca kısa bir süre için kullanın

Laksatifler, uzmanların oy birliği ile yalnızca kısa sürede kullanılmalıdır. Sebep: Laksatiflerin kötüye kullanılması, kronik kabızlığın en yaygın sebebidir. Tekrarlayan laksatif kullanımı bağırsakları zayıflatır. Bu kalıcı bir kabızlığa yol açabilir. Kronik bir kabızlık gelişince, tedavi genellikle sıkıcıdır – ve belirsiz bir sonuçtur.

Tekrarlayan kabızlık en kısa sürede bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Hedeflenen tedavi ne kadar erken başlarsa, kronik kabızlıktan kaçınmak o kadar kolay olur. Ek olarak, kabızlık bir hastalığın belirtisi veya ilacın yan etkisi olabilir.

Aktif içerikler ve etki şekli

Aloe’nin yaprakları süt suyu içerir. Harici kullanım için, bu süt suyu genellikle jel haline getirilir ve uygun cilt bakım ürünlerine eklenir. Dahili kullanım için ekstreler lateksten ve aloe yapraklarından elde edilir. Aloe’nin ana maddesi, antranoid grubuna ait olan aloin’dir. Ek olarak, Aloe, çeşitli uzun zincirli şekerlere sahip bir reçine içerir. Çeşitli vitaminler, acı ve iz elementler ve esansiyel yağ diğer bileşenlerdir.

Müshil etkisi

Aloe’nin müshil etkisi, aloin ve şeker bileşiklerinin etkileşmesine geri döner. Aloin ve transformasyon ürünleri, bağırsak astar suyunu sızdırmaz kılar. Bu, bağırsakta tuzlu su biriktirir, dışkıyı sıvılaştırır, bağırsaktaki refleksleri uyarır ve böylece dışkılamayı hızlandırır.

Aloe vera ile cilt bakımı

Aloe’nin süt özsu, çeşitli vitaminler ve eser elementler içerir. Aloe’nin cildi nasıl nemlendirdiği ve nasıl nemlendirdiği yeterince araştırılmamıştır. Her durumda, cilt diğer nemlendirici kozmetiklerden sonra olduğu gibi aloe’den sonra hızla kurur. Aloe jeli, uygulamadan sonra belli bir dereceye kadar buharlaşır ve bir soğutma etkisi geliştirir. Bu nedenle aloe jeli güneş sonrası losyonlarda ve doğal güneş koruyucu olarak kullanılır.

Aloe’nin atopik dermatit veya sedef hastalığı gibi enflamatuar cilt hastalıklarına etkisi yeterince kanıtlanmamıştır.

Aloe Vera Uygulaması

Aloe preparatlarının harici kullanımı tamamen zararsızdır. Bu, müshil olarak iç kullanım için geçerli değildir. İşte dikkat etmeniz gereken birkaç not.
Aloe’nin müshil olarak kullanılmasının yasaklanması

Apandisitte, bağırsak tıkanması, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi enflamatuar barsak hastalıkları ve irritabl bağırsak müshilleri prensip olarak kullanılmamalıdır. Bu aynı zamanda, açıkça tanımlanabilir zararsız bir neden olmadan ve dehidratasyondan kaynaklanan ciddi dehidrasyon olmadan gastrointestinal şikayetler için de geçerlidir. 12 yaşın altındaki çocuklar, hamile ve emziren kadınlar da aloe müshil ile tedavi edilmemelidir.

Dozaj

Gevşek müshillerin broşürünü dikkatlice okuyun. Bir doz aşımı tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Araştırmalar zaman zaman böbrek iltihaplarından bahseder. Doz aşımı belirtileri spazmodik karın ağrısı ve inatçı ishaldir.

Kalıcı güçlü ishal, hayati tehlike arz eden su ve elektrolit kaybına neden olabilir. İshal birkaç saat içinde bitmezse, bir doktora danışmalısınız.

Kullanım süresi

Temel olarak, aloe 2 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır. Uzun süreli alım, daha önce tarif edilen bağırsak yavaşlığına ek olarak, su ve elektrolit dengesinde sorunlara neden olabilir. Örneğin, potasyum eksikliği, kardiyak aritmilere neden olabilir. Ek olarak, idrar yoluyla protein ve kan atılımı mümkündür. Aloe’yi müshil olarak alırken bol miktarda, tercihen su veya elektrolit karışımları içmelisiniz. Papatya veya rezene ile bitkisel çaylar bile iyi bir seçimdir.

Etkileşimler

Aloe, bazı ilaçların etkilerini etkileyebilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, dehidre edici ilaçlar (diüretikler), kardiyotonik ilaçlar (kardiyak glikozitler), kardiyak rit düzenleyici ilaçlar (antiaritmik ilaçlar) ve kortizon preparatları için de geçerlidir.

Yan Etkiler

Nadiren, konvülsiyonlar şeklinde kendini gösteren gastrointestinal şikayetlere uygun dozlar alındıktan sonra gelir. Ayırt etmeksizin idrarda ara sıra geçici bir kızarıklık olur.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.