Şekerin Cilt Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Vardır?

Şekerin Cilt Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Vardır?

Şeker yediğimizde vücutta çok fazla değişiklik olur. Sindirim, konsantrasyon, enerji seviyesi, refah, menstrüasyon ve uyku etkilenir.

Ayrıca cilt şeker tüketimi ile değişir. Şeker, cildi akne, kırışıklıklar, iltihaplanma, pigmentasyon, rosacea, hormonal bozukluklar ve sakallara karşı daha hassas hale getirir.

Şeker İltihaplanmaya Neden Olur

Şeker ve glisemik indeksi yüksek olan birçok gıda vücutta hızla glikoza metabolize olur. Bu da, glikozu kandan hücrelere taşımak için insülin seviyelerini arttırır. Sonuç olarak, hücrelere hızla enerji verilir, ancak aynı zamanda vücutta artmış inflamatuar reaksiyonlara neden olur.

Şeker Bağırsağı Zorlar

Şeker oksidatif stresi artırır, bağırsak mukozasını tahriş eder ve bağırsakta iltihaplanmaya neden olur. Bağırsaktaki kötü bakteriler de çoğalmak için şekeri kullanır. Bozulmuş bir bağırsak florası ve bağırsaktaki iltihaplanma cilt sorunlarının yaygın nedenleridir. Akne, lekeler, hormonal dengesizlikler ve rosacea genellikle sonuçtur.

Probiyotik gıdalar bağırsak florasının dengelenmesinde ve cilt problemlerinin giderilmesinde çok yardımcıdır.

Şeker Kırışıklıklara Neden Olur

Şekerin neden olduğu iltihap, kolajen ve elastini parçalayan enzimler üretir. Sonuç olarak, cilt sıkılığını kaybeder ve gevşek ve kırışır. Sindirilen şekerler, glikosilasyon olarak da bilinen cildin kolajenine bağlanır. Cilt hücreleri zayıflar ve güneş hasarı ve çevresel etkilere eğilimlidir.

Şeker Gül Hastalığını Artırır

Vücuttaki sık enflamatuar süreçler ve aşırı aktif bir bağışıklık sistemi genellikle gül hastalığı salgınlığına yol açar. Özellikle prostaglandinler, bradikinin, histamin ve P. maddesi gibi enflamatuar aracılar rosaceaya neden olur.

Şeker Sivilce ve Hormonal Değişikliklere Neden Olur

Şeker ve yüksek glisemik indeksli yiyecekler tüketmek genellikle hormonal dengesizliklere neden olur. Şeker, kan şekeri seviyesinin yükselmesini sağlar ve bu da insülin seviyesinin yükselmesine neden olur. Bu insülin artışı derideki yağ bezlerinin aktivitesini arttırır ve enflamatuar süreçleri hızlandırır. Akne, lekeler ve hormonal değişiklikler genellikle sonuçtur.

Buna karşılık, daha az şeker ve düşük glisemik indeksli yiyecekler yemek, cilt üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Enflamasyon vücutta azalır ve lekelerin ve sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca, erkeklerde ve kadınlarda aknenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan üreme hormonlarını ve büyüme faktörlerini etkiler.

Cilt Üzerinde Olumsuz Etkisi Olan Gıdalar

Beyaz ekmek, tatlılar, kızarmış yiyecekler, dondurma, meyve suyu, makarna, ketçap, krem ​​peynir, reçel, pizza, şeker (beyaz ve kahverengi), paketlenmiş atıştırmalıklar ve sodalar genellikle yüksek glisemik indekse sahiptir ve cilt üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. . Glisemik indeks, karbonhidrat açısından zengin yiyecekleri yedikten sonra kan şekeri seviyesinin ne kadar hızlı arttığını gösterir. Glisemik indeks ne kadar yüksek olursa, kan şekeri seviyesi o kadar hızlı artar.

Ancak süt ürünleri de cilt sorunlarının yaygın bir nedenidir. Sütün çoğu hamile inekler tarafından üretilir ve vücuttaki yağ bezlerini uyaran çok hormon yüklüdür. Ayrıca, progesteron, insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) ve insan vücudunun dihidrotestosterona (DHT) dönüştüğü bileşikler genellikle sütte bulunur ve akneyi daha da kötüleştirebilir. İnek sütü alternatifleri arasında badem sütü, hindistancevizi sütü veya diğer fındık sütü bulunur.

Cilt üzerinde Olumlu Etkisi Olan Gıdalar

Şeker açısından zengin bir diyet, glikosilasyon sürecini hızlandırır. Kandaki normal glikoz seviyesi glikosilasyonu yavaşlatır. Bu süreci destekleyen ve böylece cildin görünümünü iyileştiren birkaç yol vardır.

  • Düşük glisemik indeks ile daha fazla gıda entegre edin. Karmaşık karbonhidratlara sahip gıdalar genellikle düşük glisemik indeks içerir ve cilt için daha iyidir. Bunlar, örneğin, tam tahıllı pirinç, sebze, fasulye, fındık ve tam tahıllı tahıllar gibi gıdaları içerir. Yüksek glisemik indeksli gıdalar azaltılmalıdır.
  • Çok fazla lif içeren daha fazla yiyecek yiyin. Yüksek lifli gıdalar şeker emilimini geciktirmeye ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Lif oranı yüksek gıdalar arasında keten tohumu, brokoli, karnabahar, fasulye, elma ve meyveler bulunur.
  • Sağlıklı yağlara sahip gıdalar ve birçok antioksidan, antienflamatuar bir etkiye sahiptir ve şekerin etkilerini azaltmaya ve lekelerin iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Bunlar arasında örneğin zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado, çilek, yeşil çay ve çiğ kakao bulunur.
  • Meyvelerdeki şeker bilinçli olarak tüketilmelidir. Aşırı miktarların cilt üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Uygun dozaj ile, vücut ayrıca cilt için çok iyi olan birçok lif, vitamin ve antioksidan ile birlikte verilir.

Ne kadar az şeker tüketilirse, cilt için o kadar iyidir. Bu, kırışıklıkları, lekeleri, bağırsak bozukluklarını ve cilt bozukluklarını azaltır ve genel refahı artırır arkadaşlar.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.