Sarımsak Yemek için 7 Mucizevi Sebep

Sarımsağın hayatımıza 7 harika şifası

 

Dünyanın her yerinden yapılan çok sayıda araştırma, sarımsak ailesinin sağlığa faydalarını kanıtlamıştır.

Yoğun ” süper yiyecek ” sadece bir baharattan daha fazlası değil: Sarımsağın içeriği saç dökülmesini önler ve soğuk algınlığını giderir.

Sarımsak kanı temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirimi arttırır. Antiinflamatuar etkisi vardır, eklem ağrısını hafifletir ve kan pıhtılarının oluşumunu önler.

Sarımsak yararlarının çoğu, güçlü antioksidan, antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahip olan allisin bileşiğinden gelir.

Sarımsak, B1, B6, C, manganez kalsiyumu, bakır ve selenyum gibi vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.

Günde bir diş sarımsak bile vücudu korumaya ve genel sağlığı güçlendirmeye yardımcı olur.

Sarımsağın lezzeti ve sağlığa olan faydaları , sarımsağın sürekli talep görmesine neden olur. Kişi başına düşen ortalama sarımsak tüketimi yılda 900 gramdır. Bir yetişkin günde dört taneye kadar diş sarımsak tüketebilir – her biri bir gram ağırlığında. Her gün en az iki diş sarımsak yemek en iyisidir.

Sarımsağın 7 Mucizevi Faydası

Sivilceyi hafifletir

Sarımsak cilt lekelerini giderebilir, çünkü allisin bileşeni bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Etkilenen cilt bölgelerine uygulandığında iyileşmeye yardımcı olabilir.

Saç dökülmesini durdurur

Saçımız esas olarak keratin proteininden ibarettir. Bu proteini yapmak için vücudun kükürt ihtiyacı vardır. Yeterince kükürt saç kırılgandır veya mevcut bulunmamaktadır onlar başarısız . Sarımsak çok fazla kükürt içerir. Mineral büyümeyi uyarır ve saçı kökten güçlendirir.

Soğuk algınlığı ile savaşır

Wunderknolle soğuk algınlığına karşı koyar . Sarımsak meraklılarının , soğuk algınlığı , boğaz ağrısı ve kış aylarında öksürükten daha az acı çektiğinin gösterilmesine ek olarak , soğuk algınlığı , sarımsak bitkisinin yardımı ile daha hızlı kaybolur. Sebep: Sarımsakta yer alan sülfitler, virüslere karşı yardım eder ve iltihapları hafifletir .

Sarımsaktaki C, B6, selenyum ve manganezin özel kombinasyonu bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan ve antimikrobiyal özellikler ayrıca vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir ve enfeksiyonlarla mücadele eder.

Kan basıncını düşürür

Sarımsakın aktif bileşenleri, kan basıncını ve ayrıca geleneksel ilaçları (örneğin Atenolol) düşürebilir. Allisin , arterlerde nazik kas gevşemesi ve vazodilatasyon sağlayarak kan basıncını azaltır . Sonuç olarak, gerekirse kan damarlarının genişlemesi sağlanır.

Kalp için iyidir

Artan kan lipit seviyeleri , arteriyoskleroz ve kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde artırır . Araştırmalar sarımsak preparatlarının LDL kolesterolü düşürdüğünü, tromboz , felç veya kalp krizini önlediğini göstermiştir.

Sarımsak kan dolaşımını artırır, kolesterolü düşürür ve kalp hastalıklarını önler. Arterioskleroz gelişimini ya da arterlerin sertleşmesini yavaşlatır.

Sarımsak kan damarlarını genişleten ve kan akışını kolaylaştıran bir vazodilatör görevi görür. Hepsinden önemlisi, sistolik kan basıncı, sarımsak yardımı ile düşürülebilir.

Performansı artırır

Sarımsak bitkisi fiziksel performansı arttırmaya ve sürekli yorgunluğa karşı savaşmaya yardımcı olabilir . Araştırmacılar, sarımsak beyni daha iyi kan dolaşımı ile yönlendiren olumlu etkiyi haklı çıkarmaktadır.

Kemikleri güçlendirir

Sebzeler sağlıklı mineraller çinko, B6 vitamini, C vitamini ve manganez içerir. Sonuncusu, kemik oluşumuna yardımcı olan, güçlü bağ dokusu sağlayan ve kalsiyum alımını kolaylaştıran enzimler ve antioksidanlar bakımından zengindir.

Sarımsağın Diğer avantajları:

  • Kızarıklıklar, böcek ısırmaları veya başka bir alerji türü ile kaşıntı olursa, doğranmış sarımsak etkilenen bölgeye uygulanabilir.
  • Sarımsak karaciğeri, karaciğerdeki hasara karşı korurken toksinleri vücuttan uzaklaştırmak için uyarır.
  • Sarımsaktaki bazı bileşikler, kanser hücrelerinin daha da büyümesini yavaşlatabilir ve bazı kanserlerin riskini azaltabilir.

Sarımsağı nasıl tüketmeliyiz?

Sarımsak, ham haliyle en fazla sağlık yararı sağlar. Doğal bir antibiyotik olarak etkinliğini daha da arttırmak için sarımsak aç karnına yenilmelidir.

1 ya da 2 diş sarımsak kesilir ve aç karnına biraz limon suyu ile yutulur. Sıcak limon suyu güçlü kokuyu azaltır.

Ek olarak, çiğ ve pişmiş sarımsak çeşitli tariflerle karıştırılabilir.

Önemli Not:
  • Çok büyük miktarlarda sarımsak, sindirim sistemini tahriş edebilir ve mide yanmasına neden olabilir.
  • Mide veya sindirim problemleri için sarımsak dikkatli kullanılmalıdır.
  • Sarımsak kan inceltici olarak işlev görür ve kan inceltici ilaçların etkisini etkileyebilir.
  • Sarımsak bazı HIV ilaçlarını engelleyebilir.
UNUTMAYALIM :

Sarımsağı diyetinize entegre etmek, düşündüğünüzden daha kolaydır. Sağlıklı ve besin açısından zengin besinlerin kombinasyonları günlük yaşamı canlandırır, daha fazla enerji ve yeme keyfi sağlar. Çünkü yiyecekler sadece sağlıklı olmakla kalmıyor, lezzet ve tat veriyor, güç veriyor ve sizi mutlu ediyor.

You May Also Like

About the Author: admin

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.