Saç Kurutma Makinesi Sesi ve Bebekler Üzerinde Etkileri- Kaç Desibel

Saç Kurutma Makinesi Sesi ve Bebekler Üzerinde Etkileri- Kaç Desibel

Saç Kurutma Makinesi Sesi , bebekler için uyutmaya yaradığı bilinir bir gerçek. Peki saç kurutma makinesi sesi kaç desibel veya zararı olan mı bir fikriniz var mı? Gelin bu konuyu söyleyelim. Ayrıca elektrik süpürgesi sesi de kullanılanlar arasında.

Nedir bu White Noise?

Bu ses İngilizce olarak white noise, tam olarak türkçeye çevirirsek beyaz ses olarak çeviriliyor ama doğru çevirisi beyaz gürültü. Bebeklerin bu ses ile basit uyumasının nedeni ise anne karnında bütün dışarıdaki sesleri white noise şu demek oluyor ki beyaz gürültü benzer biçimde algılanması. Anne rahminde alışık oldukları bu ses hemen uykuya dalmalarına yardımcı olmaktadır.

Youtube üzerinden o kadar fazla bu ses videosu var ki inanamazsınız. Hair dryer sound gibi arama yapmış olursanız görürsünüz. Bunların çoğunu denemiş bir insan olarak harbiden etki ediyorlar.

Saç Kurutma Makinesi Sesi ve Bebekler Üzerinde Etkileri- Kaç Desibel

Yurt dışında yayınlanan bir makale bu sesin bebeği sakinleştirdiğini daha kısaca bu sesin ortamın sesini maskelediğini bu yüzden bebeklerin daha kolay uyuduğunu söylemektedir.

Saç Kurutma Makinesi Sesi ve Bebekler Üzerinde Etkileri- Kaç Desibel

Saç Kurutma Makinesi Sesi Zararları

  • Bebeklerde beyin gelişimini etkiler.
  • Beyin korteksine zarar verir.
  • İşitme bozukluğu riski oluşturur.
  • Bağımlılık yaratır ve uzun bir süre devam eder.
  • Elektromanyetik radyasyon fayda.
  • Bağışıklık sistemi üzerinde negatif tesiri vardır.
  • Saç kurutma makinesi sesi kaç Desibel

Günümüzde kullanılan saç kurutma makineleri yaklaşık 60-90 desibel arası ses vermektedir. Örneklemek gerekirse normal konuşan bir insan 60 desibel ses çıkartır. Alarm yaklaşık 70 desibel ses vermektedir. Düşünsenize bebeğinizi güya çoğu şeyden koruyorsunuz ama basit uyutmak adına nasıl bir zarar veriyorsunuz.

Saç kurutma Makinesi Müptelası Yazar Ne Diyor 🙂

Evet dostlar benimde uyku problemim var ve bende bir çok vakit bu sesi kullanıyorum hatta üniversitedeyken yatağın başına koyduğum fön makinesi aşağı kaymış ondan sonra kendi kablosunu eritmiş ve beni elektrik çarpmıştı 🙂

Şimdi her ne kadar telefonuma bu sesi indirsem de ciddi manada bağımlılık yapıyor ve rahat rahat bırakamıyorsun. Bir yere kalmaya gittiğimde dalga geçmesinler diye açmadığımdan ötürü uykuya dalmada fazlaca sıkıntılar oturuyorum. Şahsi düşüncem bebeklerinize sarılarak birazcık sabır göstererek uyutmaya çalışın.

Fön makinesini lütfen kendi amacına uygun kullanınız 🙂

You May Also Like

About the Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.