Protein Eksikliğinin En Yaygın Belirtileri

Protein Eksikliğinin En Yaygın Belirtileri

Proteinler vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Vücut ve vücut hücrelerimiz büyük ölçüde protein tabanlıdır ve düzgün çalışması için buna ihtiyaç duyarlar.

Proteinler, kasların, cildin ve kıkırdağın oluşumu ve onarımı için önemlidir. Vücutta önemli görevleri yerine getiren hormonların ve nörotransmitterlerin üretimini desteklerler.

Protein eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Protein açısından zengin gıdaların sadece birkaçı veya hiç tüketilmezse, vücut depolanan proteinleri vücut dokularından çıkarmaya başlar. Hayati fonksiyonları sürdürmek için bunlara ihtiyacı var.

Günlük protein miktarı yaşa, cinsiyete ve egzersiz durumuna göre değişir. Protein eksikliğini fark edilir kılan birkaç belirti vardır. Ne kadar fazla semptom varsa, protein eksikliği olasılığı o kadar yüksek olur.

Tatlılar İçin İstek

Protein eksikliğinin ilk belirtilerinden biri tatlılar için özlemdir. Çoğu zaman asla dolamayacağınız hissi de vardır.

Proteinler kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur. Protein eksikliği ile kan şekeri seviyesi hızla yükselebilir ve düşebilir, bu da tatlılar için istekleri tetikler.

Şişmiş Gözler

Vücudumuzun suyu kan damarlarında tutmak için proteinlere (albüminlere) ihtiyacı vardır. Protein yokluğunda, su kan damarlarından dokuya göç eder. Su daha sonra ayaklarda, ayak bileklerinde, gözlerde, ellerde ve midede birikir. Genellikle kalın bir top karnına ve şişmiş gözlere de gelir.

Seyrekleşen Saç

Saçlarımız büyük ölçüde keratin adı verilen proteinlerden oluşur. Protein eksikliği saçı zayıflatabilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Protein eksikliği, saç büyümesi için önemli olan keratin oluşumunu engeller. Sık görülen sonuçlar da kuru ve kırılgan saçlardır.

Sağlıklı bir protein metabolizması için, vücudun tüm amino asitlere doğru oranlarda ihtiyacı vardır. Eksik bir amino asit süreci bozabilir ve vücut ve saç üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Kırılgan Tırnaklar

Saçlarımıza benzer şekilde, tırnaklar proteinlerden yapılır. Protein eksikliği genellikle tırnakların daha hızlı kırılmasına veya kırılmasına neden olur. Genellikle çiviler de uzunlamasına yönde yivlidir.

Protein eksikliği durumunda, tırnaklar etkilenebilir.

Kuru Cilt

Proteinler cildin önemli bir parçasıdır. Protein eksikliği durumunda, cilt genellikle kuru, pul pul dökülür ve döküntülere eğilimlidir.

Protein eksikliği ayrıca cildi güneş yanıklarına karşı daha hassas hale getirir.

Bulanık Bilinç

Proteinler vücutta hormon üretimi için çok önemlidir. Bu hormonlar enerji üretimi ve zihinsel uyanıklık için önemlidir.

Proteinler ayrıca kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur. Bir protein eksikliği durumunda, şeker seviyeleri sürekli dalgalanır ve beyni yakıt sağlayan sabit bir karbonhidrat akışı ile bırakır. Bunun sonuçları genellikle sisli bir his ve zihinsel enerji derinliğidir.

Protein açısından zengin gıdalar yemek sırasında tüketilirse, kan şekeri artışı yavaşlatılabilir. Proteinler karbonhidratları yavaş yavaş serbest bırakmaya yardımcı olur ve böylece sabit enerji sağlar.

Soğuk Algınlığı

Vücudumuz kendi proteinlerini yapmak için proteinlerdeki amino asitleri kullanır. Bu proteinler bağışıklık sistemindeki çeşitli işlevler ve işlevler için kullanılır. Proteinler vücudu virüsler, bakteriler ve diğer yabancı maddelerin saldırısından koruyan antikorlar üretir.

Ayrıca beyaz kan hücreleri ve T hücreleri proteinlerden yapılır ve bağışıklık sisteminde önemli görevleri yerine getirir. Protein eksikliği genellikle sürekli soğuk algınlığı, enfeksiyonlar ve zayıf yara iyileşmesine yol açar.

Uyku Bozuklukları

Vücudumuzun serotonin yapmak için karbonhidratlara ve amino asit triptofanına ihtiyacı vardır. Serotonin, vücudun kendi mutluluk hormonudur ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olur.

Yeterli Triptofan ile Serotoninspiegel gün boyunca daha iyi düzenlenebilir ve uykuya dalmak ve uykuda kalmak kolaylaştırılabilir.

Triptofan eksikliği uykusuzluğa yol açabilir.

Gevşeklik ve Atalet

Proteinler kas büyümesi için gereklidir. Protein eksikliği ile vücut protein depolarını kullanmaya başlar. Kasların proteinlerini kullanır, böylece kaslar küçülür ve zayıflık ve yorgunluk hissi gelişir.

Protein eksikliğini gösteren birkaç semptom vardır. Protein eksikliği durumunda, ciddi sonuçlardan ve hastalıklardan kaçınmak için hızlı hareket etmek önemlidir. Birçok protein içeren çeşitli yiyecekler vardır. Bu gıdalar günlük olarak diyete entegre edilmelidir. Bunlar arasında, örneğin, chia tohumları, badem, yer fıstığı, ayçiçeği tohumu, susam, ceviz, kaju fıstığı, kinoa, kahverengi pirinç proteini, bezelye, klorella, mercimek, fasulye, brokoli ve balık bulunur.

Ananas ve papaya gibi gıdalar da vücudun proteinleri ayırmasına ve daha iyi emmesine yardımcı olan önemli enzimler içerir. Bu yiyecekler düzenli olarak diyete dahil edilmelidir.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.