Öksürüğe karşı ne yapmalıyız? Öksürük için evde yapabileceğiniz yöntemler

Öksürüğe karşı ne yardımcı olur? Bu, her yıl milyonlarca insanın yaşadığı sorun. Havada ani bir değişiklik, soğuk bir hava veya yanlış kıyafetler olsun: hastalığın en yaygın semptomlarından biri olan öksürüğün birçok nedeni ve bulaşma seçeneği vardır. Bazı insanlar yılda birkaç kez ona yakalanıyor. Öksürüğe yakalandıktan sonra güçlü bir ilaç alırsanız, vücudunuza olumsuz etkiside olacaktır mutlaka. Bu nedenle, bir sonraki makalede, öksürüğe neyin neden olduğunu ve öksürük için hangi ev ilaçlarının en etkili şekilde çalıştığını açıklıyoruz.

 

Öksürük refleksi – neden öksürüyoruz

Öksürük akciğerleri korur ve bu nedenle vücudun önemli ve içgüdüsel bir işlevidir. Bu yüzden bastırılamaz. Öksürük refleksi, salgılar ve mukusun yanı sıra toz gibi kirleticilerin akciğerlerden çıkarılmasını sağlar. Bunu yapmak için, akciğerlerin etrafındaki kaslar büzülür ve havayı patlayıcı olarak dışarı atar. Hava yolları temizlenir. Öksürük hayati bir refleks.

Öksürüğün en yaygın nedenleri

Öksürüğün birçok nedeni olabilir. Çoğu zaman soğuk algınlığı veya grip gibi viral bir enfeksiyona işaret eder. Ateş ve boğaz ağrısı veya aynı zamanda vücut ağrıları çekenlerin grip olma olasılığı çok yüksektir. Daha hafif semptomlar muhtemelen soğuk algınlığıdır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olur ve öksürüğü önler. Bronşit ve zatürree gibi daha ciddi hastalıklara sıklıkla güçlü bir öksürük eşlik eder.

Çoğu durumda, alerji hastaları alerjenlere maruz kaldıklarında öksürmek zorundadır. Bu özellikle gıda, toz akarları ve küf alerjileri için geçerlidir. Sadece ara sıra öksürüyorsanız, bu, toz veya gıda gibi yabancı cisimlerin yanlışlıkla akciğerlere girdiğini gösterir. Burada hastalık yok.

Bu tarz öksürüklerin tümüne akut öksürük denir, çünkü süreleri sınırlıdır. Buna karşılık, doktorlar iki aydan fazla devam eden öksürüğü kronik olarak tanımlar. Bu, astım, sinüslerin kronik iltihabı veya akciğer kanseri gibi solunum hastalıklarından kaynaklanabilir.

Süreye ek olarak, öksürük, balgam çıkmasına eşlik edip etmediğine göre ayrılır. Balgam sökülmeden kuru öksürüğe öksürük öksürüğü de denir, çünkü tahriş olmuş hava yollarından dolayı ortaya çıkar. Örneğin astımda veya solunan yabancı cisimlerde görülür. Bronşlardan balgam öksürmeye üretken öksürük denir. Bu virüs ve bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Soğuk algınlığı genellikle öksürük ile başlar. Yaklaşık bir veya iki gün sonra, hava yolları salgı üretmeye başlar. Bunlar virüsleri, tozu ve diğer istenmeyen maddeleri emer. Hastanın iyileşebilmesi için mukus öksürülmelidir.

Öksürüğe karşı ne yardımcı olur?

Bir maddeye alerjik reaksiyon olarak öksürmek zorunda olan herkes teması derhal kesmelidir. Bununla birlikte, öksürük için ev ilaçları irritabl öksürüğün kısa süreli rahatlamasına yardımcı olabilir. Aksi takdirde, bunlar öncelikle öksürük, soğuk algınlığının akut bir belirtisi olarak göründüğünde kullanılır. Etkilenenlerin çoğunda durum böyledir. Öksürüğe göğüs ağrısı, ateş veya kanlı balgam gibi diğer semptomlar eşlik ediyorsa, öksürük için ev ilaçları artık yeterli değildir. Burada bir doktor ziyareti gereklidir.

Balgam öksürüğü için etkili ev ilaçları

Üretken öksürüğe karşı ne yardımcı olur? Sıkışmış mukusu gevşetmek ve balgam söktürmeyi teşvik etmek için etkilenenlerin önce çok fazla su içmesi gerekir . Bu, salgıyı daha akıcı hale getirir ve vücudun öksürmek için daha az güce ihtiyac duyar. Gün boyunca eşit olarak içilen en az iki litre su veya şekersiz çay öneriyoruz. Balgam söktürücü rezene çayı özellikle etkilidir Çok terlerseniz, sıvı kaybını telafi etmek için daha fazla içmelisiniz.

Papatya, kekik veya nane gibi taze katkı maddelerini kayanatarak Buharını Solumak, öksürük için etkili bir ev ilacı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca mukoza zarlarını nemlendirir, öksürmeyi kolaylaştırır. Bunun için, papatya, kekik veya nane gibi taze katkı maddelerinin üzerine döküldüğü su kaynatılır. Alternatif olarak, sıcak su okaliptüs veya rezene esansiyel yağları ile zenginleştirilebilir. Hasta şimdi buharın üzerine eğilir ve buharları teneffüs eder. Etkisini arttırmak için başınızın üzerine bir havlu koyun. Bu bileşenlerle bir buhar banyosu benzer bir etkiye sahiptir.

Öksürüğe karşı başka neler yardımcı olur? Burada doğaya bir göz atmaya değer. Rezene ve okaliptüs balı öksürük dürtüsünü zayıflatır. Bu yüzden yatmadan önce bir kaşık yararlı olabilir.

Öksürük şiddetli olursa ne yapmalıyız?

Öksürük şiddetli olsa bile, etkilenenler önce çok sıklıkla su içmelidir. Sıvı, ağız ve boğazdaki mukoza zarlarını nemlendirir. Kuru mukoza zarları öksürük dürtüsünü arttırdığı için, bu sıvı tarafından hafifletilir. Bu mantıklı içme suyu veya adaçayı çay da uçucu yağlar ile mukoza zarlarını korur. Artan nem, bunun yapılmasına yardımcı olur. Örneğin kuru odalarda, ısıtıcıya su ile dolu açık bir kap yerleştirebilirsiniz. Soluma, kuru mukoza zarlarını nemli tutmak için de faydalıdır.

Doğa, soğan gibi bitkiler üretir , bu da anti-enflamatuar maddeler sayesinde öksürük için doğal bir ev ilacı olarak idealdir. Öksürüğe karşı koymak istiyorsanız, bir soğan demeti hazırlayın. Küçük doğranmış soğan bal ile karıştırılır ve düşük sıcaklıklarda yavaş yavaş kaynatılır. Karışım daha sonra en az bir saat beklemeye bırakılır. Hasta günde üç kez 1 er tatlı kaşığı tüketir.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.