Nikotin vücudunu detoksifiye edin

Nikotin Vücudunu Detoksifiye Edin

Nikotin güçlü bir uyarıcıdır. Başlangıçta vücutta öforik bir his yaratır ve bağımlılık yapıcı özelliklere sahiptir.

Tükürük testi, nikotinin vücutta ne kadar kalacağını belirleyebilir. Ortalama olarak, nikotin kanda en az 10 saat ila 2 ila 4 gün kalır. Süre, içilen tütün miktarına, tütünün içildiği yıl sayısına, kişinin yaşına ve kişinin genel sağlık durumuna bağlıdır.

Uzun vadede, bir nikotin yükü sayısız sağlık sorununa yol açar, bağışıklık sistemini zayıflatır ve kanser riskini artırır.

Nikotin, e-sigaralara, geleneksel sigaralara, purolara ve çiğneme tütüne dahildir. Nikotinin vücudunu detoksifiye ederek, bağımlılık kırılabilir ve ölümcül hastalık riski azaltılabilir. Ayrıca akciğer kapasitesini ve genel solunum sağlığını geliştirir.

Nikotini vücuttan çıkarmanın birkaç yolu vardır.

Sigara İçmeyi Bırak

Vücudunuzu sigara içmekten alıkoymanın en iyi yollarından biri onu aniden durdurmaktır. Yavaş sütten kesim işlemi zorlaştırabilir ve daha hızlı bir nüksetmeye yol açabilir.

Başlangıçta, ani değişiklik artan sinirlilik, depresyon, huzursuzluk, kaygı ve istek gibi geri çekilme nüksetmeye yol açabilir.

Sigara dürtüsünden kaçınmak için sağlam bir irade çok önemlidir. Yan etkileri azaltmaya ve vücudun sigarayı bırakmasını kolaylaştıran bazı doğal gıdalar da vardır.

Meyankökü

Meyan, doğal olarak sigarayı bırakmaya yardımcı olan balgam söktürücü ve sakinleştirici bir bitkidir. Biraz tatlı meyan tadı, sigara içme dürtüsünün önlenmesine yardımcı olur.

Meyan kökü ayrıca, sigara içen kişinin öksürüğünü hafifletir, böbreküstü bezlerini güçlendirir, kortizol seviyelerini dengelemeye, yorgunluğu azaltmaya ve enerji seviyelerini arttırmaya yardımcı olur.

Küçük bir meyan kökü parçası üzerinde çiğnemek, sigara içme dürtüsünü azaltabilir. Ayrıca meyan çayı günde 2-3 kez içilebilir.

Not: Diyabet hastaları ve yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve böbrek veya karaciğer fonksiyonlarında azalma olan insanlar meyan kökünden kaçınmalıdır.

Kediotu

Kediotu doğal bir bitkisel yatıştırıcıdır. Kaygıyı azaltmaya ve sigarayı bırakmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Kediotu beyindeki GABA reseptörleri ile etkileşir, böylece sakinleşir ve istekleri azaltır.

Kediotu ayrıca uykuyu iyileştirir ve sinirlilik, depresyon, huzursuzluk ve anksiyete gibi yoksunluk semptomlarıyla daha iyi başa çıkmaya yardımcı olur.

Kediotu kapsüller, tozlar ve tentürler şeklinde bulunur ve bir doktorun rehberliğinde alınmalıdır.

Bolca Su İç

Su, nikotinin vücuttan atılmasında en önemli yardımcılardan biridir. İdrarın üzerinde nikotinin temizlenmesine yardımcı olur.

Daha fazla su içerek, idrara çıkma sıklığı artar ve nikotin vücuttan daha hızlı bir şekilde giderilebilir.

İçme suyunun sadece sigarayı bıraktığında çalıştığına dikkat edilmelidir.

Besin Açısından Zengin ve Enerji Veren Yemekler Yiyin

Nikotin, vücudun bazal metabolizma hızını arttırır, bu da sigara içen kişinin normalde olduğundan daha fazla enerji tüketmesine neden olur. Bu iştahı azaltır.

İştah azalması daha az yiyecek anlamına gelirse, vücut zamanla besin eksikliğinden muzdarip olacak ve kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olacaktır.

Kan şekerindeki düşüş, sigara içen birçok sigara içicisi tarafından tatmin edilen yoğun isteklere yol açar.

Besin açısından zengin ve enerji veren yemekler, istekleri azaltmaya yardımcı olur. Vücuda önemli besinler sağlar ve sigarayı daha kolay bırakmaya yardımcı olurlar.

Taze meyve ve sebzeler vücuda önemli vitamin ve mineraller sağlar. Sert kabuklu yemişler ve tohumlar, sindirim lifi ve enerji veren proteinlerle uçucu yağlar ve baklagiller sağlar.

Elektrolit Tüket

Elektrolitler su ve besin maddelerini vücuttan taşıyan ve hücrelerdeki sıvı alımını kontrol eden temel minerallerdir. Elektrolitler ayrıca nikotin gibi zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Birçok elektrolit içeren gıdalar karpuz, kereviz, salatalık, lahana, domates, pancar, elma, yeşil fasulye, mısır, tatlı patates ve İsviçre pazı içerir. Ceviz, badem, ayçiçeği tohumu, susam, fındık, kabak çekirdeği, yer fıstığı, antep fıstığı ve kaju fıstığı gibi fındık ve tohumlar da elektrolit bakımından zengindir. Elektrolitli yiyecekler günlük olarak tüketilmelidir.

Turpgillerden sebzeler yiyin

Sigara içmek yavaş yavaş ve yavaş yavaş sindirim sistemini tahrip eder. Sigara içmeyi bıraktığında, sindirim sistemi değişikliklere uyum sağlamak için biraz zaman alır. Bu geçici hazımsızlığa ve kabızlığa yol açabilir.

Sağlıklı bağırsak hareketleri her türlü toksinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Buna nikotin dahildir.

Turpgiller sebzeler, sindirime yardımcı olan ve kabızlığı hafifleten lif açısından zengindir. Turpgiller sebzeleri, örneğin, brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, bahçe tere, Çin lahanası ve diğer yapraklı sebzeler gibi sebzeleri içerir.

Lifler, nikotin gibi kalıcı toksinlere bağlanır ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Örneğin brokoli, sindirim sırasında toksin nötralize edici enzimleri aktive eden sülforafan maddesini içerir.

Kahve, Şeker ve Alkolden Kaçının

Kahve, şeker ve alkol bağımlılık yaratır. Nikotin zehirlenmesi sırasında, bir bağımlılığı diğeriyle değiştirmemek için bu yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Bu tür maddeler genellikle sigara içme arzusunu arttırır ve nikotin bağımlılığını artırabilir.

Yeterli Uyku

Daha kısa uyku süreleri genellikle nikotin arzusunu arttırır ve vücudun hormonal dengesini karıştırır. Bu genellikle açlık hissinin artmasına neden olur ve daha fazla yeriz.

Yeterli uyku, nikotin bağımlılığını azaltmaya ve istekleri azaltmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda nikotinin detoksifikasyon sürecini de destekler.

Nikotin vücudunu detoksifiye etmenin birkaç yolu vardır. Bu ipuçlarına ek olarak, daha fazla hareket etmek de çok yararlıdır. Egzersiz, vücuttaki nikotini azaltmaya ve bunun için arzuyu azaltmaya yardımcı olur. Eğitim ayrıca vücutta iyi bir his ve ağrı rahatlaması sağlayan endorfinlerin salınmasını sağlar.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.