Mutluluk Hormonlarını Arttırmak ve Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlamak İçin Doğal İpuçları

Mutluluk Hormonlarını Arttırmak ve Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlamak İçin Doğal İpuçları

Refahı artırmak ve daha iyi hissetmek için yapabileceğimiz birkaç şey var. Diyet, eğitim ve günlük yaşamdaki küçük değişiklikler mutluluk hormonlarının sayısını artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda stres seviyesini düşürür, iyi hissetme faktörünü arttırır ve gerginliği azaltır.

Güne Triptofan ile Başlayın

Serotonin beyindeki nörotransmitter ve “mutluluk hormonudur”. Ruh halimizi, davranışlarımızı ve hafızamızı düzenlememize yardımcı olur. Serotonin ayrıca rahat bir his verir, anıların korunmasına ve yeni bilgilerin emilmesine yardımcı olur.

Serotonin üretmek için vücudumuzun amino asit triptofanına ihtiyacı vardır. Yeterli triptofan kaynağı ile yeterli serotonin üretilebilir.

Sabah tükedileçek yiyeçekler; kaju fıstığı, baklagiller,Amino asit triptofa mercimek, tam serbest yumurta, tempeh, chia tohumu, yağlı balık, karabuğday ve yulaf gibi çeşitli gıdalarda bulunur. Bu yiyeceklerin çoğu sabahları kahvaltısında düzenli tüketilebilir.

İyi Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Yiyin

Yüksek karbonhidratlı gıdalar serotonin seviyelerini artırmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Tüm karbonhidratlar (meyvelerdekiler hariç) bağırsak yolunda glikoza dönüştürülür. Glikoz kan dolaşımına girdiğinde, insülin salınır. İnsülin, besin maddelerinin kalp, karaciğer ve diğer organların hücrelerine girmesine yardımcı olur. Triptofan beyne bu şekilde girebilir ve serotonine dönüştürülebilir.

Özellikle yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, karabuğday krepleri ve yeşil yapraklı sebzeler gibi düşük glisemik indekse sahip gıdalar çok faydalıdır.

Daha Fazla D Vitamini İçin Güneş Işığı

D3 vitamini güneş vitaminidir. UV radyasyonunun yardımıyla, vücut onu üretebilir. D vitamini kemik oluşumu, güçlü dişler ve güçlü bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir. D vitamini aynı zamanda mutluluk hormonlarının salınımını arttırır ve depresyonu ortadan kaldırır.

Vücutta her gün D vitamini üretimini uyarmak için 15 ila 20 dakika yeterlidir. D vitamini eksikliği, kış depresyonunun yaygın bir nedenidir.

Daha Fazla Egzersiz

Egzersiz, ruh halini artıran, uykuyu düzenleyen ve net bir zihin sağlayan endorfinlerin salınmasını sağlar. Endorfinler aynı zamanda mutluluk algımızı artırır ve ağrı algımızı da engeller.

Mutluluk hormonlarını arttırmak için günlük en az 20 ila 30 dakika eğitilmelidir. Kardiyovasküler eğitim özellikle iyidir. Derin nefes egzersizleri ayrıca stres seviyelerini düşürmeye ve vücudu sakinleştirmeye yardımcı olur.

Kakao ve Bitter Çikolata

Ham kakao, magnezyum açısından zengin gıdalardan biridir ve ruh halini kaldıran çeşitli bileşenler sağlar. Ham kakao tüketmek beyindeki serotonin seviyelerini arttırır, endorfin salgısını arttırır, konsantrasyon ve uyanıklığı arttırır ve gevşeme ve denge hissini arttırır. Ham kakao ayrıca hafif depresyonu azaltır ve genel refahı arttırır.

Bitter çikolata çoğunlukla çiğ kakaodan yapılır. Ham kakao ayrıca bir bütün kakao çekirdeği, kakao parçaları ve kakao tozu olarak da mevcuttur. Smoothies, sıcak çikolata ile iyi gider ve aralarında bir atıştırmalıktır.

Gülümsemek

Beynimiz gülümsediğimizi ve gerçekten mutlu olup olmadığımızı ya da gülümsemenin açık olup olmadığını söyleyemez. Gülümsediğimizde gülmek için kullandığımız yüz kaslarımız gergin ve beynimize bizi mutlu eden sinyaller gönderiliyor.

Daha mutlu olmak ve daha iyi hissetmek için, dik durmak ve 3 dakika gülümsemek yardımcı olur. Kısa sürede neşeyi gerçekten hissetmeye başlarsınız.

Vücuttaki mutluluk hormonlarını artıran birkaç ipucu vardır. Günlük yaşamdaki küçük değişiklikler sayesinde mutlu bir şekilde ve daha fazla tutkuyla yaşayabiliriz.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.