Meyve ve sebzeleri düzgün yıkamalısınız!Ev yapımı meyve ve sebze temizleyici Yapımı ?

Meyve ve sebzeleri düzgün yıkamak gereklidir!

Taze meyve ve sebzeler mutfak masamıza ulaştığında, uzun bir yol kat ediyor. Büyüyor ve bize taşırken çeşitli şeylerle temas ediyor. Toprak, küçük böcekler, gübreler, kimyasal kalıntılar, yabancı parmak izleri ve çok çeşitli bakteri ve mikroplar yiyeceğimize mikroplar getirebilir.

Günümüzde çeşitli salgın hastalıkların(COVİD 19 vb.) yaygın olduğundan ; Farklı meyve ve sebzelerin nasıl düzgün bir şekilde yıkanacağını bilerek, kendimizi gıda problemlerinden ve tehlikeli bakteri ve mikroplardan daha iyi koruyabiliriz.

Genel kurallar:

Çoğu meyve ve sebzenin doğal bir koruyucu kaplaması vardır ve yemekten hemen önce yıkanmalıdır. Meyve ve sebzeler daha erken yıkanırsa, soldurma işlemleri hızlanır.

Meyve ve sebzeleri yıkamanın en iyi yolu akan suyun altındadır. Ev yapımı meyve ve sebze temizleyicilerinin yardımıyla bakterileri, mantarları, kimyasal kalıntıları ve yabancı parmak izlerini bile çıkarabilirsiniz.

Meyve ve sebze yıkamadan önce:

Meyve ve sebzeleri yıkamadan önce ellerinizi ılık su altında sabunla en az 20 saniye yıkayın.Öncelikle çevresel bileşenlerin temiz olması meyve ve sebzelerin daha sağlıklı temizliği için şarttır.

Yeşil yapraklı sebzeleri yıkayın:

Tüm yeşil yapraklı sebzeleri soğuk suda 2 dakika bekletin ve sonra soğuk akan suyun altında bir kaba süzün. Lahana ve marul gibi yapraklı sebzeler için, yıkamadan önce dış yaprakları da çıkarın.

Yıkadıktan sonra, yapraklı sebzeleri süzgeçte boşaltın, salata çarkında kurutun veya bir mutfak havlusu veya kağıt havlu ile kurulayın.

Yıkanmış yeşil yapraklı sebzeler nemli bir mutfakta veya kağıt havluda buzdolabında birkaç gün taze kalabilir.

Meyve ve sebzeleri kabuğu ile yıkayın:

Kabuğu olan meyve ve sebzeler arasında avokado, kavun, portakal, ananas, havuç, kabak ve mango bulunur.

Bu meyve ve sebzelerin kabuğu genellikle mikrop ve bakterilerle kontamine olur. Yiyecekleri keserken, mikroplar ve bakteriler posaya girebilir ve buraya yayılabilir.

Meyve ve sebzeleri bir kabuğuyla , akan suyun altında yumuşak, temiz bir fırça ile yıkayın ve daha sonra kurulayın.

Mantar yıkama:

Mantarların nemli, temiz bir bezle temizlenmesi çok kolaydır veya soğuk su altında hızlı bir şekilde durulanabilir. Bununla birlikte, mantarlar suyu emdikleri ve daha hızlı bozuldukları için yıkama için suya batırılmamalıdır.

Çilek Yıkama:

Meyveler çok hassas bir koruyucu tabakaya sahiptir. Yemekten kısa bir süre önce yıkanmalıdırlar, aksi takdirde çok çabuk bozulurlar. Çilekleri soğuk su altında durulayın ve bir kağıt havluyla kurulayın.

Otları yıka:

Otlar çok hassastır ve dikkatlice yıkanmalıdır. Sadece bir kaseye soğuk su dökün, bitkileri koyun ve yavaşça sudan geçirin. Suyu boşaltın ve otlar temiz olana kadar yıkamayı tatlı su ile tekrarlayın.

Karnabahar ve brokolilerin yıkanması:

Her iki sebze türünde de kir ve bakterilerin saklandığı birçok çatlak vardır.

Brokoli ve karnabahar çiçeği kesin ve 2 dakika soğuk suya batırın. Sonra soğuk akan su ile iyice durulayın.

Elma, armut, salatalık vb.

Meyve ve sebzeleri akan suyun altında daha dikkatli bir şekilde yıkayın. Dış kabuk iç posayı hasara ve kimyasallara karşı koruduğundan, çoğu kirletici burada genellikle birikir.

Meyveler ve sebzeler organik kalitede değilse, soyulmalı veya ev yapımı meyve ve sebze temizleyici ile temizlenmelidir. Ev yapımı meyve ve sebze temizleyici, bakterilerin dış kabuktaki kimyasal kalıntı ve kiri daha iyi gidermesine yardımcı olur.

Ev yapımı meyve ve sebze temizleyici Yapımı :

3 ölçü suyu (örneğin 9 yemek kaşığı) 1 ölçü sirke (örneğin 3 yemek kaşığı) ile karıştırın ve bir sprey şişesine yerleştirin. Meyve ve sebzeleri sprey ile serpiştirin, 5 dakika bekletin ve akan su altında iyice durulayın.

Alternatif olarak: Bir kaseye su doldurun ve kasenin büyüklüğüne bağlı olarak ⅛ ila ½ fincan sirke ekleyin. Meyve ve sebzeleri kaseye koyun, 5 dakika bekletin ve akan su altında iyice durulayın.

Not: Meyve ve sebzeleri çok uzun süre bekletmeyin, aksi takdirde hafif bir sirke aroması alabilir.

Meyve ve sebzelerin iyice yıkanması kimyasal kalıntılar, bakteriler ve gıdalardan bulaşan hastalıklar riskini azaltır. Meyve ve sebzelerin kapsamlı bir şekilde yıkanmasının yanı sıra temiz mutfak eşyaları da önemlidir. Doğrama tahtaları, soyma bıçakları ve bıçaklar yaygın mikrop taşıyıcılarıdır ve kullanımdan sonra daima iyice durulanmalıdır.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.