İnce ve sağlıklı kalmak için basit ipuçları

İnce ve Sağlıklı Kalmak İçin Basit İpuçları

İnce ve atletik bir figür sadece güzel değil, aynı zamanda genel sağlık için de önemlidir. Düşük yağ birikimi vasküler hasar ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Ayrıca metabolik bozuklukları, organ hasarını ve eklem gerginliğini azaltır.

İstenmeyen kilolardan kaçınmanın ve ince bir figür tutmanın çeşitli yolları vardır. Günlük yaşamdaki küçük değişikliklerle, yeni alışkanlıklar yıllarca fazla çaba harcamadan formda ve sağlıklı kalmak için kolayca eğitilebilir.

Sağlıklı Kahvaltının Tadını Çıkarın

Kahvaltı vücut için çok önemlidir. Gece boyunca, vücut yaklaşık 8 saat boyunca yiyecek ve içecek bir şey almaz. Lezzetli ve sağlıklı bir kahvaltı yapmak gün boyunca iştahınızı kontrol etmeyi kolaylaştıracaktır. Özellikle birçok proteine ​​sahip bir kahvaltı, vücuda sabahları çok fazla enerji sağlar.

Sağlıklı kahvaltı fikirleri:

 • Yüksek proteinli smoothie (örneğin yeşil yapraklı sebzeler, badem, avokado)
 • haşlanmış yumurta
 • Meyve ile Quinoa

Ayrıca, sabah kahvesi yeşil çay ile değiştirilebilir. Yeşil çay antioksidan bakımından zengindir, vücuda çok fazla enerji sağlar ve yağ yakımını uyarır.

% 80 Doluyken Yemeyi Bırak

Yavaş yemek ve tam çiğneme, mide yaklaşık yüzde 80 dolduğunda yemeyi durdurmayı kolaylaştırır. Bu, midenin daha iyi çalışmasını ve yutulan yiyecekleri parçalamak için daha kolay sindirim suları üretmesini sağlar.

Yavaş ve özenli beslenme, tokluğu arttırır ve daha iyi algılamaya yardımcı olur. Beynin midenin dolu olduğunu kaydetmesi yaklaşık 20 dakika sürer. Yavaş yemek yiyenler yemeğin tadını daha yoğun bir şekilde yiyebilirler.

Gerçek Açlık

Hipotalamus, beyindeki açlık ve susuzluk sinyallerini gönderen alandır. Her iki sinyal bir bölge tarafından kontrol edildiğinden, hızla açlık ve susuzluk arasında bir karışıklığa yol açabilir.

Vücudun aç veya susuz olup olmadığını belirlemek için 1 bardak su içmek ve daha sonra açlık hissi için 20 dakika bekleyin. Açlık hissi kaybolursa, vücut sıvı ister.

Ayrıca baş ağrısı, gevşeklik ve yorgunluk genellikle vücudun daha fazla suya ihtiyacı olduğuna işaret eder.

Porsiyon Boyutlarına Dikkat Edin

Porsiyon boyutlarına daha iyi dikkat etmenin birkaç yolu vardır. Daha küçük tabaklar ve kaseler, porsiyon büyüklüğünü daha iyi kontrol etmeye ve daha az yemeye yardımcı olur. Dar ve uzun bardaklar daha az tatlandırılmış meyve suları veya alkol içmeye yardımcı olur.

Ayrıca doğrudan ambalajdan cips veya paketlenmiş atıştırmalık yememeniz de yararlıdır. Bu, iç ambalajı boşaltma dürtüsünü önler.

Detokslayıcı İçecekler İçin

Detokslayıcı içecekler sindirime yardımcı olur, toksinleri vücuttan temizlemeye ve pH’ı dengeye getirmeye yardımcı olur. Bu sayede vücudun yağ birikimini azaltmasına ve kilo vermesine yardımcı olur.

Gün boyunca içilebilecek birkaç detoks içeceği vardır:

 • Kahvaltıdan önce limon suyunu ısıtın. Bunu yapmak için, ½ limonu ılık suyla karıştırın ve için.
 • Elma Sirkesi Suyu: Büyük bir bardak suya 1-2 çay kaşığı çiğ, doğal bulutlu organik elma sirkesi karıştırın ve günde 1-2 kez için. Limon ve elma sirkesi doğal olarak asidik olsa da, vücut üzerinde temel bir etkisi vardır.

Düzenli Hareket Et

Egzersiz tüm vücudu etkiler. Kasların hücresel işlevini, besinlerin kullanımını, sindirimi, ruh halini etkiler ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

Egzersiz günlük rutinin bir parçası olmalıdır. Omurganın tüm işlevini kullanmak ve kollarını ve bacaklarını hareket ettirmek önemlidir. Özellikle germe egzersizleri çok faydalıdır.

Buna ek olarak, asansörü kullanmak yerine merdivenlerden çıkmak, çömelme dişlerini fırçalamak veya uzun bir yol kat etmek için daha uzağa park etmek gibi günlük hayata daha fazla egzersiz entegre edilebilir.

Stresi Azalt

Stres, kilo almanın en yaygın faktörlerinden biridir. Vücudun yağ depolama yeteneğini arttırır ve yağ yakma yeteneğini azaltır.

Stres sırasında, kortizol hormonu daha sık salınır ve bu da iştahı artırır. Stres aynı zamanda tatlı ve yüksek yağlı gıdalara olan ihtiyacı arttırır çünkü beyni sizi mutlu eden maddeleri serbest bırakmaya teşvik ederler.

Sağlıksız yiyeceklerle stresle mücadele etmek yerine, derin nefes almaya, hafif germe egzersizleri yapmaya ve omega-3 yağ asitleri, B vitaminleri, C vitamini, magnezyum ve kalsiyum içeren yiyecekleri yemeye yardımcı olur. Bu besin maddelerinin eksikliği vücudun kortizol seviyelerini ve gıda isteklerini arttırır. Buna karşılık, omega-3 yağ asitleri yemek stres ve agresifliği azaltmaya, metabolizmayı arttırmaya ve kilo kaybını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

İyi Uykular

Uyku eksikliği metabolizmayı yavaşlatır, normal hormon seviyelerini etkiler, açlığı arttırır ve yemekten sonra tokluğu azaltır. Uyku eksikliği kilo alımı ve obezite riskini artırır.

Daha iyi ve daha dinlendirici bir uyku için kontrollü uyku süreleri çok önemlidir. Akşamları sıcak bir banyo bile ve yatmadan önce loş bir ışıkta okumak daha fazla uyumaya yardımcı olur. Yatak odası da bilgisayar veya TV olmamalıdır.

İnce ve Sağlıklı Kalmak İçin Daha Fazla İpucu:

 • Yağlı fast food’lardan kaçının.
 • Sadece açken yemek. Sıkıntıdan yiyin, stres veya yalnızlıktan kaçının.
 • Yemeğiniz için zaman ayırın ve tadını çıkarın.
 • Yiyecekleri iyice çiğneyin.
 • Yatmadan en az 2 saat önce yemeyin.
 • Bir yemek dışarıda bırakılırsa, açlığını ve porsiyon boyutunu daha iyi kontrol etmek için önce meyve ve sebzeleri yiyin.

Vücut ağırlığınızı korumanın ve zayıf kalmanın birkaç yolu vardır. Her hafta günlük yaşamımızda küçük şeyleri değiştirirsek, ideal vücut ağırlığını fazla çaba harcamadan tutabiliriz.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.