Hipertansiyon İçin Lezzetli Bir İçeçek

Hipertansiyon İçin Lezzetli Bir İçeçek

 

Hipertansiyonda, damarlardaki basınç artar. Başlangıçta, artan basınç neredeyse hiç rahatsızlığa neden olmaz. Bununla birlikte, zamanla, kardiyovasküler sistemi aşırı yükler ve tedavi edilmezse kalbe, kan damarlarına, böbreklere ve vücudun diğer kısımlarına zarar verebilir.

Aşırı tuz alımı, alkol alımı, sigara içme, kafein, stres ve egzersiz eksikliği, yüksek tansiyonun yaygın nedenleridir. Günlük diyetin kan basıncı üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Bazı yiyecekler artar, diğerleri ise tansiyonu düşürür.

C vitamini ve potasyum açısından zengin gıdalar bile kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Antioksidan C vitamini, serbest radikalleri nötralize etmeye, kan damarlarının duvarlarını gevşetmeye yardımcı olur ve doğal bir diüretik görevi görür. Özellikle, potasyum sistolik kan basıncını azaltmaya ve fazla sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Örneğin, C vitamini açısından zengin gıdalar arasında kivi ve çilek bulunur. Çilek ayrıca potasyum ve çok miktarda lif içerir. Muz bol potasyum ve çinko sağlar ve birçok önemli lif ve antienflamatuar omega-3 yağ asidini keten tohumu. Bu yiyecekler bir içeçekler kolayca birleştirilebilir. Özellikle sabahları, bu smoothie kan basıncını düşürmek ve kahveye mükemmel bir alternatif için çok yararlıdır.

Hipertansiyon İçin Bir İçeçek

Malzemeler:

  • 1 ½ bardak hindistan cevizi sütü
  • ½ fincan çilek, taze veya dondurulmuş
  • 1 dondurulmuş muz
  • 1 kivi
  • 1 çay kaşığı keten tohumu

Hazırlık:

1, blender ve püre tüm malzemeleri en üst düzeyde koyun. 2. İçecek günlük kullanılabilir. Yüksek kan basıncı olmasa bile, içeçek çok iyidir.

Diğer ipuçları

Detoksifiye edici bir etki için, smoothie’ye bir avuç ıspanak ve ½ fincan pancar eklenebilir. Her iki sebze de A, C, demir, magnezyum ve nitratlar bakımından zengindir. Nitratlar vücuttaki nitrik aside dönüştürülür, bu da kan damarlarını genişletir ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.