Havuç Suyu Neden Sağlıklı

Havuç Suyu Neden Sağlıklı

Havuç, en popüler sebze türlerinden biridir. Çiğ, pişmiş veya meyve suyu olarak tadı vardır ve vücuda birçok önemli besin sağlar. Parlak turuncu rengi, sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan yüksek karoten içeriğinden kaynaklanmaktadır. Beta-karoten A vitamininin öncüsüdür ve bağışıklık sistemi ile cildin ve gözlerin sağlığı için çok önemlidir.

Özellikle havuç suyu olarak, birçok besin maddesi kolayca emilebilir. Faydalardan yararlanmak için 1 bardak ev yapımı havuç suyu yeterlidir.

Not: Ayrıca sarı, mor, kırmızı ve beyaz havuçlar vardır. Havuç rengine bağlı olarak, besin yoğunlukları ve etkileri de değişir. Bu metin turuncu havuç hakkında.

Havuç Suyu Karaciğeri Temizler

Havuç karaciğeri çevresel kimyasalların toksik etkilerinden korur. Yüksek A vitamini içeriği toksin çıkışında önemli bir rol oynar ve karaciğerdeki safra ve yağ birikintilerini azaltır. Havuçtaki çözünür lif ayrıca toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve karaciğeri ve bağırsakları temizler.

Düzenli havuç tüketimi aynı zamanda hepatit, siroz ve kolestaz gibi karaciğer hastalıklarına yol açabilen karaciğer enfeksiyonlarına ve iltihaplanmasına karşı da korur.

Havuç Suyu Sindirimi Destekler

Havuç suyundaki yüksek lif içeriği sindirimi destekler. Lif peristaltik hareketi, mide suyunun salgılanmasını uyarır ve bağırsak hareketini kolaylaştırır.

Havuç suyunun düzenli tüketimi de düzenli bir bağırsak hareketi sağlar, yiyeceklerin sindirim kanalından daha iyi geçmesine yardımcı olur ve kabızlığa ve çeşitli gastrointestinal hastalıklara karşı korur.

Havuç Suyu Cildin Görünümünü İyileştirir ve Yara İyileşmesini Destekler

Yüksek beta-karoten içeriği ve çeşitli antioksidanlar cilt için çok iyidir. Cildi güneşin UV ışınlarından korur ve hasarlı cilt dokularının onarımını destekler.

Düzenli havuç suyu tüketimi doğal güneş koruyucu ile benzer bir etkiye sahiptir. Havuç ayrıca cilde nem sağlar, akne, pigmentasyon ve düzensiz cilt tonuna karşı korur.

Havuç Suyu Kırışıklıklara Karşı Korur

Havuç suyundaki yüksek beta karoten içeriği, hücre yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olur. Vücuttaki hücre hasarına karşı korur ve cildin görünümünü iyileştirir.

Havuç suyundaki C vitamini ayrıca cildin elastikiyeti için çok önemli olan ve kırışıklıklara ve ince çizgilere karşı koruyan kolajen üretimini de destekler.

Sağlıklı Gözler İçin Havuç Suyu

Yüksek beta-karoten içeriğinin görme yeteneği üzerinde doğrudan etkisi vardır. Vücutta A vitaminine dönüştürülür ve göz hücrelerini korur. A vitamini ayrıca gece körlüğüne karşı korur ve korneanın sağlığını iyileştirir.

Havuç suyundaki antioksidan lutein, makuladaki pigment yoğunluğunu artırmaya, retinayı korumaya ve maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olur.

Sağlıklı Bir Kardiyovasküler Sistem İçin Havuç Suyu

Havuç yüksek tansiyonda çok faydalıdır. Yüksek potasyum içeriği kan damarlarını gevşetmeye ve böylece kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

Havuç suyunda beta karoten, alfa karoten ve lutein de kolesterolü düşürmeye ve damar sertliği riskini azaltmaya yardımcı olur.

Sağlıklı Bir Ağız İçin Havuç Suyu

Havuç, alkali olan ve ağızdaki asit ve bakterileri dengeleyen tükürük üretimini uyarır. Ayrıca, dişler tükürük tarafından korunur ve diş çürümesi, ağız kokusu ve diğer problemler riskini azaltır.

Havuçtaki C vitamini ve A vitamini de bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun bakteri ve toksinlerle savaşma yeteneğini geliştirir. Bu diş etlerini ve dişleri korur.

Havuç Suyu Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Havuçtaki doğal şeker içeriği kolayca emilebilir ve diyabet hastaları için de uygundur. Dahil edilen karotenler kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur, insülin direncini olumlu yönde etkiler ve vücutta ihtiyaç duyulan ve metabolize edilen insülin ve glikoz miktarını düzenler.

Havuç Suyu Hazırlama

Bir havuç suyu, yüksek hızlı bir karıştırıcıda veya meyve sıkacağı içinde kolayca hazırlanabilir. 1 bardak havuç suyunun hazırlanması için yaklaşık 3 büyük organik havuç gereklidir.

  1. Önce havuçları yıkayın, gerektiği gibi soyun ve 3 cm’lik parçalar halinde doğrayın.
  2. Bir karıştırıcıda hazırlanırken: ¼ su bardağı su ve karıştırıcıda birkaç parça havuç ve ince püre. Daha sonra kalan havuç parçalarını yavaş yavaş ekleyin ve her şeyi sıvı bir yulaf lapasına ince bir şekilde püre haline getirin. Bütün yulaf lapasını ince bir elek içinden dökün ve sıvı havuç suyunu eleyin.
  3. Elenmiş kalıntılar lif bakımından zengindir ve pişirme veya diğer tariflerde kullanılabilir. Alternatif olarak, karıştırıcıya biraz daha su eklenebilir, böylece tarama işlemi kaydedilir.

Havuç suyu bir meyve sıkacağı içinde hazırlanırsa, tarama artık gerekli değildir.

Havuç suyundaki olumlu etkilerden yararlanmak için günde 1 bardak havuç suyu içilmelidir. Meyve suyuna 1 çay kaşığı eritilmiş hindistancevizi yağı ekleyin. Beta-karoten yağda çözünen bir vitamindir ve vücut tarafından bazı yağlarla birlikte daha iyi emilebilir.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.