Hassas dişler için doğal ev ilaçları

Hassas İşler İçin Doğal Ev İlaçları

Hassas dişler için soğuk, sıcak, tatlı ve ekşi yiyecekler genellikle dişlerin sinir uçlarına derinlemesine giren keskin ve ani bir ağrıya neden olur.

Dişlerin kökleri, kan damarları ve sinir lifleri içeren pulpaya akan binlerce küçük kanalikül içerir.

Diş etleri biraz yol verirse, sıcak, soğuk veya tatlı uyaranlar serviksin maruz kalan kısmına ulaşabilir. Uyaranlar daha sonra kanaliküllerden geçer, diş sinirine ulaşır ve ağrıya neden olur.

Dişlerin hassasiyetinin artması, diş çürümesi, kırık bir diş, aşınmış dolgular, dişeti hastalığı ve yıpranmış emayeden de kaynaklanabilir. Yanlış ağız bakım ürünleri ve asidik gıdaların tüketimi bu sorunu ağırlaştırabilir.

Hassas dişleri tedavi etmek için, etken ajan ilk önce ve en çok aranmalı ve tedavi edilmelidir. Diş ağrısını hafifleten ve diş hassasiyetini azaltan bazı basit ev ilaçları da vardır.

Hindistan Cevizi Yağı ile Yağ Çekme

Hindistan cevizi yağı ile yağ ekstraksiyonu ağızdaki Streptococcus mutans bakterilerinin sayısını azaltmaya ve diş hassasiyetini azaltmaya yardımcı olur. Antibakteriyel özellikler ayrıca dişlerde plak birikimini azaltmaya ve ağız kokusu, diş ağrısı ve diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Yağ çekmek için: ağzına 1 yemek kaşığı soğuk preslenmiş organik hindistancevizi yağı koyun ve 20 dakika durulayın. Sonra yağı tükürün ve ağzınızı ılık suyla durulayın. Her zamanki gibi duruladıktan sonra dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizi fırçalamadan önce her sabah yağı çekin. Yağ çekme susam yağı ile de yapılabilir.

Not: Yağ çekildikten sonra, yağ ağızdan zararlı bakteriler içerir ve bu nedenle gargara veya yutulmamalıdır.

Tuzlu Su

Tuzlu su, dişlerin hassasiyetini hızla azaltmaya yardımcı olur. Ağız boşluğundaki pH’ı arttırır ve zararlı bakterilerin hayatta kalamayacağı bir alkali ortam sağlar.

Tuzlu su ayrıca diş ağrısını hafifletmeye, diş eti yaralarını tedavi etmeye ve diş prosedürlerinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Tuzlu su kullanımı için: Bir bardak ılık suya ½ çay kaşığı tuz ekleyin ve ağzınızı bu tuzlu su çözeltisiyle yıkayın. Ağızda ağız çalkalama ağrırsa, tuzlu su da birkaç dakika ağızda tutulabilir. Sonra çözeltiyi tükürün ve ağzı temiz su ile durulayın. İstenen sonuç elde edilene kadar uygulamayı günde iki kez tekrarlayın.

Karanfil ve Karanfil Yağı

Karanfil, anti-inflamatuar, analjezik, anestezik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Diş ağrısını azaltmaya, oral enfeksiyonlarla savaşmaya ve diş hassasiyetini azaltmaya yardımcı olurlar.

Karanfil kullanımı için: 2 tam karanfil öğütün ve biraz zeytinyağı ile karıştırın. Macunu etkilenen dişe uygulayın ve 30 dakika çalışmasına izin verin. Uygulamayı günde iki kez ve üst üste birkaç gün tekrarlayın.

Alternatif olarak, bir miktar karanfil yağı bir pamuk topu üzerine damlatılabilir ve bu, etkilenen diş üzerinde 20 ila 30 dakika boyunca tespit edilebilir. Uygulamayı günde iki kez ve üst üste birkaç gün tekrarlayın.

Sarımsak

Sarımsak, güçlü antibakteriyel etkileri ve anestezik etkileri olan allisin açısından zengindir. Diş hassasiyetinin neden olduğu ağrıyı azaltmaya ve oral enfeksiyonlara neden olan ve diş çürümesine yol açan oral mikropları öldürmeye yardımcı olur.

Sarımsak kullanımı için: 2 ila 3 damla su ile 1 diş sarımsak ve bir macun karışımına biraz Himalaya tuzu. Macunu doğrudan etkilenen dişe daldırın ve birkaç dakika çalışmasına izin verin. Sonra ağzınızı ılık tuzlu suyla durulayın. Uygulamayı art arda 2 gün ve günde 2 kez tekrarlayın.

Fresh onion in basket on wooden table, top view

Çiğ soğanlar

Soğan, anti-enflamatuar özelliklere sahip bir flavonoid olan quercetin açısından zengindir. Diş hassasiyetinin neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olurlar. Soğanların antimikrobiyal özellikleri, ağızda oral enfeksiyonlara neden olan zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Soğan kullanımı için: Bir parça soğanı küçük parçalara ayırın, böylece ağzına iyi oturur. Soğan dilimini etkilenen dişin üzerine yerleştirin ve 5 ila 10 dakika bekletin. Daha sonra soğan kokusunu azaltmak için ağzı tuzlu suyla durulayın. Art arda 2 gün boyunca günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Antibakteriyel özellikleri, diş ağrısına ve diğer oral sorunlara neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olur. Hidrojen peroksit ayrıca dişlerin hafiflemesine yardımcı olur.

Hidrojen peroksit kullanımı için: Aynı miktarlarda % 3 hidrojen peroksit çözeltisi ve su karıştırın ve çözeltiyi bir gargara olarak kullanın. Gargarayı haftada 2 kez kullanın.

Not: Çözelti yutulmamalıdır.

Hassas Dişlere Karşı Daha Fazla İpucu:

  • Asidik gıdaları azaltın. Asitlik mineye saldırır ve dişlerin hassasiyetini arttırır.
  • Ağızdaki asitliği yeniden dengelemek için asitli yiyecekleri veya gazlı içecekler, narenciye tükettikten sonra bol su için.
  • Asidik maddeler yedikten veya içtikten sonra dişlerinizi fırçalamaktan kaçının çünkü diş minesi zarar görebilir. Yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak için en az 30 dakika bekleyin.
  • Diş minesini dişlerden çıkarabilecek ve dişlerin hassasiyetini artırabilecek sert kimyasallar içerdiğinden kimyasal diş beyazlatma ürünlerinden kaçının.
  • Tütün ve sigara çiğnemekten kaçının. Her ikisi de diş etlerinin geri çekilmesine neden olabilir.
  • Emayeyi ovalayabileceğinden tatlıları emmekten kaçının.

Hassas dişlere karşı yardımcı olmak için birkaç ev ilacı ve ipucu vardır. Bu ev ilaçlarına ek olarak, diş kökü üzerinde iltihap, diş eti hastalığı ve plak birikimini önlemek için iyi diş bakımı çok önemlidir. Dişler yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanılarak günde iki kez fırçalanmalıdır. Ayrıca dil ve diş arası boşluklar günlük olarak temizlenmelidir.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.