Hamilelik Sırasında Süper Gıdalar

Hamilelik Sırasında Süper Gıdalar

Özellikle hamilelik sırasında besleyici ve sağlıklı bir diyet çok önemlidir. Anne ve çocuğa enerji sağlar, bebeğin büyümesini destekler ve hamilelik belirtilerini önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olur.

Arpa Otu

Arpa otu, en yüksek besin yoğunluğuna sahip gıdalardan biridir. Bebeğin midesinin daha iyi büyümesine ve büyümesine yardımcı olan kollajen üretimini destekleyen birçok C vitamini sağlar. Arpa otu ayrıca anemi ve erken doğuma karşı koruyan ve çevresindeki plasentanın oluşumu için gerekli olan çok miktarda demir sağlar. Demir ayrıca hamilelik sırasında yorgunluğu azaltır ve anne adayının konsantrasyonunu artırır.

Arpa çimindeki kalsiyum, sağlıklı kemiklerin ve dişlerin oluşumu için çok önemlidir ve ayrıca anneyi diş hasarından ve yorgunluk hissinden korur. Arpa otu ayrıca folik asit, klorofil, magnezyum, çinko ve amino asitler açısından çok zengindir.

Hamilelik sırasında günde 1 arpa çim suyu içilebilir. 1 çay kaşığı arpa tozunu bir bardak suyla karıştırın ve için.

Keten Tohumu

Keten tohumu çok miktarda lif içerir ve sindirim etkisi vardır. Vücuda bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişimi için gerekli olan temel omega-3 yağ asitleri sağlarlar. Keten tohumu ayrıca anne sütü üretimini destekler ve doğum sonrası depresyon riskini azaltır.

Keten tohumları ayrıca östrojen benzeri bir etkiye sahip lignanlar içerir. Bunlar, gebeliğin ilk haftalarında istenmeyen uterusun kasılmasını uyarır. Bu süre zarfında keten tohumundan kaçınılmalıdır. Gebeliğin 36. haftasından itibaren keten tohumu yararlıdır. Rahim astarının dolaşımını, serviksin açılmasını teşvik eder, emeği uyarır ve doğumu kolaylaştırır. Ayrıca, tarihler, susam tohumları ve yer fıstığı, hamileliğin sonunda mantıklı olan bitki östrojenleri içerir. Daha kolay doğum için günde 5 tarih yardım.

Chia Tohumları

Chia tohumları, sağlıklı kemiklerin ve dişlerin gelişimi için çok önemli olan sütten daha fazla kalsiyum sağlar. Tohumlardaki potasyum, annenin ve demirin anemiden ve doğum kusurlarından aşırı su tutulmasına karşı korur.

Chia tohumları ayrıca kabızlıkla savaşmaya yardımcı olan ve vücuda bol miktarda enerji sağlayan omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve lif bakımından zengindir. Chia tohumlarının hücre destekleyici ve hücre oluşturma etkisi doku büyümesini destekler ve yeni oluşan hücre yapılarının hamile kadınlarla büyümesini sağlar.

Günde 1 litre suda 1 yemek kaşığı chia tohumu yeterlidir. Chia tohum içeceği gün boyunca içilebilir. Chia tohumları güçlü bir su bağlama yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, tıkanmaları önlemek için günde 1 litre daha su içilmelidir.

Ham Kakao

Ham kakao, magnezyum zengini gıdalardan biridir. Magnezyum kas spazmlarına karşı korur, vücuda çok fazla enerji sağlar ve beyin performansını geliştirir. Ham kakao ayrıca demir, kalsiyum ve önemli antioksidanlar açısından zengindir.

Ham kakao ayrıca folik asit ve demir alımını engelleyebilecek kafein içerir. Özellikle hamilelik sırasında bu besinler çok önemlidir ve doğum kusurlarına karşı korur. Bu nedenle ham kakao hamilelik sırasında sadece sınırlı miktarlarda tüketilmelidir. Aynısı çikolata için de geçerlidir. Bu kakaodan yapılır. Günde 1 çay kaşığı ila 1 yemek kaşığı çiğ kakao ucu yeterlidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, fetüsün gelişimi için çok önemli olan birçok iyi yağ sağlar. Ayrıca daha fazla enerji sağlar, kan şekeri seviyesini stabilize etmeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, hormon oluşumunu destekler ve bakteri, virüs ve mantarlara karşı korur. Hindistan cevizi yağı ayrıca cilde çok fazla nem sağlar, çatlakları önlemeye ve kanama diş etlerini hafifletmeye yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı hamilelik sırasında çeşitli şekillerde kullanılabilir. Günde 1 ila 1 ½ yemek kaşığı hindistancevizi yağı, örneğin bir içeçek, giyinme veya yaymada bir bileşen olarak tüketilebilir. Cilt ayrıca hindistancevizi yağı ile de sürülebilir. Başka bir seçenek, ağzınızı hindistancevizi yağı ile durulamaktır. Bu, kanama diş etlerini hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır. Kahvaltıdan önce 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı alın ve 15 dakika durulayın. Sonra yağı tükür ve dişlerini fırçala. Uygulamayı haftada 3 kez tekrarlayın.

Not: Bazı hamile kadınlar hamilelik sırasında hindistancevizi yağı alerjisi yaşayabilir. Bu genellikle cildin güçlü bir kaşıntısında kendini gösterir. Hamilelikten sonra alerji geçer. Bu gibi durumlarda hindistancevizi yağından kaçınılmalıdır.

Dut

Yaban mersini, çilek, ahududu ve frenk üzümü, C vitamini ve hem anneyi hem de bebeği zararlı serbest radikallerden koruyan güçlü antioksidanlar açısından çok zengindir. Beynin hafızasını ve sağlığını geliştirir, sinir hücrelerinin sağlıklı işlevini destekler ve anti-inflamatuar bir etkiye sahiptirler. Meyveler ayrıca kan damarlarının genel sağlığını geliştirir, varisli damarlara ve hemoroidlere karşı korur ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur.

Çilek ayrıca bebeğin beyninin ve sinir sisteminin gelişimi için çok önemli olan ve spina bifida veya dudak hasarı gibi doğum kusurlarına karşı koruyan çok sayıda folik asit sağlar.

Meyvelerin tadını atıştırmalık olarak, tahıl, salata ve güler yüzlü olarak çıkarabilirsiniz. Günde 3 avuç çilek yeterlidir.

Muz

Muz hamilelik sırasında bulantı için çok iyidir. Muzdaki yüksek B6 vitamini içeriği kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler ve bebeğin beyninin ve sinir sisteminin gelişimi için çok önemlidir. Muz ayrıca taşikardi ve su tutulmasına karşı koruyan çok sayıda potasyum ve sindirimi uyaran ve kabızlık riskini azaltan lif içerir.

Muz, atıştırmalık, içeçek ve tahılda veya fırında doğal bir tatlandırıcı olarak yenebilir. Olgun sarı muz tercih edilmelidir. Olgunlaşmamış yeşil muzlar genellikle hazımsızlığa neden olur.

Hamilelik Sırasında Daha Fazla Süper Yiyecek

  • Avokado – folik asit, demir, E vitamini, potasyum ve doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.
  • Kuru kayısı – folik asit, demir ve magnezyum açısından çok zengindir.
  • Ceviz – önemli proteinler ve omega-3 yağ asitleri sağlar.
  • Yeşil yapraklı sebzeler – magnezyum, kalsiyum, demir ve folik asit bakımından zengindir.
  • Domates – çok sayıda folik asit ve önemli vitaminler sağlar.
  • Zencefil – bulantıyı azaltır ve iştahı normalleştirmeye yardımcı olur.
  • Limon – bol miktarda C vitamini, potasyum ve sindirim lifi sağlar.
  • Tatlı patatesler – çok fazla folik asit, beta-karoten ve magnezyum içerir.

Hamilelik sırasında anne ve çocuğa değerli besinler sağlayan birçok gıda vardır. Hamilelik sırasında kaçınılması veya büyük ölçüde azaltılması gereken bazı yiyecekler de vardır. Bunlar çiğ et, tereyağı, çiğ yumurta, çiğ balık, çiğ süt ürünleri, paketlenmiş salatalar, alkol, karaciğer ve yeşil çay, kahve ve kola gibi kafeinli içecekleri içerir. Kafein, folik asit ve demir alımını engeller.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.