Diş ağrısı için doğal ev ilaçları

Birçoğumuz Dişimiz ağrısada Diş Hekimine gitmekten çekinir olabiliyoruz.Tabi hal böyle olunca doğal yöntemlere başvurmak geliyor akla bu ağrıdan kurtulabilmek için .Bu yazımızda Doğal evde deneyebileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz…

Diş ağrısı için doğal ev ilaçları

Diş ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Bununla birlikte, tetik her zaman aynıdır: Ağrı sinyalleri gönderen tahriş olmuş bir diş siniri buna neden olur.

Sağlıklı bir dişte, diş siniri hissedilmez. Dişlerin içinde yer alır ve  diş etleri ile kaplıdır.

Diş çürüğü, açıkta kalan diş boyunları, diş kırıkları, temporomandibular eklem bozuklukları ve dişeti hastalıkları diş ağrısının yaygın nedenlerindendir. Bu tür dişler tatlı veya soğuk ve sıcak sıvılarla temas ederse, diş ağrısı oluşabilir. Bu diş sinirini tahriş eder ve sonra ağrı sinyalleri gönderir.

Öncelikle Diş ağrısı durumunda, diş problemlerini önlemek için mümkün olan en kısa sürede bir diş hekimine danışılmalıdır. Ek olarak, ağrıyı hafifleten, enflamatuar süreçleri azaltan ve iyileşme sürecine yardımcı olan birkaç doğal ev ilaçları vardır.

Soğuk Kompresler

Soğuk kompres sinir uçlarını uyuşturarak ağrıyı hafifletir. Soğuk algınlığı ayrıca kan damarlarının daralmasına ve şişliğin azalmasına neden olur.

Birkaç küçük buz küpünü ince pamuklu bir beze sarın ve 10 dakika boyunca ağrıyan dişin yanağına tutun. Buz doğrudan etkilenen dişin üzerine yerleştirilmemelidir. Açıkta kalan sinir uçlarında, soğukla ​​doğrudan temas ağrıyı artırabilir.

Karanfiller

Karanfil diş ağrısına karşı çok iyi yardımcı olur. Anestezik ve analjezik etkiye sahiptirler. Antienflamatuar, antibakteriyeldir ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olurlar.

Karanfil kullanımı için: 2 tam karanfil öğütün ve biraz zeytinyağı veya başka bir bitkisel yağ ile karıştırın. Karışımı etkilenen dişe uygulayın.

Alternatif olarak, bir karanfil yağı da bir pamuk topuna uygulanabilir ve etkilenen dişin üstesinden gelmek için kullanılabilir.

Sonrasında , ağız ek olarak bir karanfil yağı karışımı ile durulanabilir. Yarım bardak karanfil yağını yarım bardak suyla karıştırın ve ağzınızı onunla yıkayın. Bunlar günde birkaç kez tekrarlanabilir.

Biber ve Tuz

Güçlü diş ağrısı ve hassas dişler için biber ve tuz karışımı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Her iki bileşen de antibakteriyel, anti-enflamatuar ve ağrıyı sakinleştirmeye yardımcı olur.

Bir macun oluşturmak için aynı miktarda Himalaya tuzu ve biberini birkaç damla suyla karıştırın. Bu karışımı doğrudan etkilenen dişe uygulayın ve 5 dakika kadar izin verin. Sonra ağzınızı ılık suyla durulayın. Arka arkaya birkaç gün boyunca uygulamayı tekrarlayın.

Sarımsak

Sarımsak antibiyotik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Diş ağrısını azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Sarımsak kullanımı için: Bazı Himalayasalz karışımı ile 1 diş sarımsak ve doğrudan etkilenen dişe uygulayın. Ağrıyı hafifletmek için karışımın yaklaşık 10 dakika etkisini göstermesini bekleyin. Alternatif olarak, 1 veya 2 diş sarımsak üzerinde çiğneyin. Uygulamayı arka arkaya birkaç gün tekrarlayın.

Soğan

Soğan antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Enfeksiyonlara neden olan bakterileri öldürmeye ve böylece diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olurlar.

Diş ağrısının ilk belirtisinde sadece çiğ soğan parçasını çiğneyin. Bu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Çiğneme mümkün değilse, etkilenen diş veya diş etlerine bir parça çiğ soğan da yerleştirilebilir.

Propolis

Propolis doğal bir ağrı kesici görevi görür. Antimikotik çalışır, virüsleri hedefler ve bakterileri öldürmeye ve yayılmalarını uzak tutmaya yardımcı olur. Propolis ayrıca anti-enflamatuar, doku iyileşme sürecini destekler ve uyuşma etkisine sahiptir.

Propolis kullanımı için: Pamuklu çubuklara biraz propolis tentürü ekleyin ve etkilenen diş ve diş etlerine zarar verin.

Çocuklarda Diş Ağrısı

İlk dişler küçük çocuklarda gelirse, şiddetli ağrıya neden olabilir. Yeni dişler ve diş etleri hafifçe adaçayı veya papatya çayı ile kurulabilir. Her iki çay da sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca ağızda iltihaplanmaya ve diş eti hastalığına karşı da yardımcı olurlar. Bir pamuklu çubuk üzerine biraz papatya veya adaçayı çayı koyun ve etkilenen bölgeleri onunla kurulayın.

Diş ağrısını doğal olarak hafifletmek için çeşitli ev ilaçları vardır. Ev ilaçları ne kadar erken kullanılırsa, analjezik özellikleri o kadar iyi olur.

Her ne kadar evde doğal yöntemlerle ağrı kesme yöntemleri uygulansada biz yinede Diş Hekimine görünmenizi tavsiye ederiz.Sağlıklı günler dileriz.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.