Depresyona Karşı Kaju Çekirdekleri

Depresyona Karşı Kaju Çekirdekleri

 

Günlük diyet sadece vücudumuzu ve görünüşümüzü etkilemez. Yediklerimiz düşüncemizi, duygularımızı ve refahımızı etkiler.

Besin eksikliği, ruh sağlığı sorunlarının yaygın bir nedenidir. Özel besinler vücudun serotonin, norepinefrin ve dopamin gibi nörotransmitterler oluşturmasına yardımcı olur. Bu haberciler iyi bir gece uykusu, daha fazla enerji, konsantrasyon ve daha iyi bir ruh hali sağlar.

Kaju çekirdekleri de zihinsel sorunlara karşı çok faydalıdır. Doğal antidepresanlar olarak kabul edilirler, çünkü ruh hali ve refah üzerinde olumlu etkisi olan çeşitli besinler içerirler.

Triptofan

Triptofan, vücudun çeşitli maddelerin ve fonksiyonların oluşumu için ihtiyaç duyduğu bir amino asittir. Triptofan serotonin ve niasin vücuttaki kimyasal süreçlerle oluşur.

Serotonin endojen bir mutluluk hormonudur. Ruh halini iyileştirici bir etkiye sahiptir, refah üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olur.

Yeterli triptofan ile, gün boyunca serotonin seviyeleri neredeyse sabit tutulabilir, bu da uykuya daldığında veya geceleri yeterli melatoninin oluşturulabileceği anlamına gelir. Melatonin uyku-uyanık ritim için çok önemlidir ve huzurlu bir uyku sağlar. Serotonin ayrıca iştahı da etkiler ve aşırı kiloda çok yardımcı olabilir.

Enerji üretimi için hücrelerde niasin veya B3 vitamini gereklidir. Ayrıca beyindeki uyaranların iletimine izin veren beyinde kimyasal haberciler oluşturmak için kullanılır.

Mevcut bir triptofan eksikliği genellikle ruh hali değişimlerine, şiddetli anksiyete bozukluklarına ve hatta bazen depresyona neden olur. Sağlıklı bir triptofan seviyesi depresif belirtileri azaltmaya yardımcı olur arkadaşlar.

Magnezyum

Kaju çekirdekleri de depresyonda çok önemli olan magnezyum açısından zengindir. Magnezyum vücutta 300 biyokimyasal reaksiyonda yer alır. Kan dolaşımını teşvik eder, daha restoratif uyumaya, kas gerginliğini hafifletmeye ve sinir sinyallerini iletmeye yardımcı olur.

Magnezyum ayrıca kaygı, huzursuzluk ve gerginliği azaltmaya yardımcı olarak dinlenme ve rahatlamayı teşvik eder.

Magnezyum eksikliği tam tersini yapabilir ve sebepsiz olsa bile depresif, huzursuz ve sinirli bir duyguya neden olabilir. Magnezyum eksikliğinden dolayı uyku bozuklukları, açıklanamayan yorgunluk ve genel halsizlik de ortaya çıkabilir arkadaşlar.

Omega-3 Yağlı Asitler

Omega-3 yağ asitleri esansiyel yağ asitleridir ve sağlığınız için hayati önem taşır. Vücut bu yağ asitlerini bağımsız olarak üretemez ve onları diyet yoluyla teslim etmelidir. Kaju çekirdeği ayrıca birçok omega-3 yağ asidi sağlar.

Depresyonda, merkezi sinir sistemi sitokin adı verilen enflamatuar kimyasallar üretir. Bu sitokinler depresyon belirtilerini kötüleştirir.

Omega-3 yağ asitleri bu sitokinlerin aktivitesini inhibe eder. Omega-3 yağ asitleri de merkezi sinir sisteminde önemli bir rol oynar, şizofreni semptomlarını azaltmaya ve ruh hali değişimlerini hafifletmeye yardımcı olur.

Hafif depresif duygudurumları azaltmak ve ruh hali değişimlerini azaltmak için, her gün bir avuç kaju fıstığı tüketmek faydalıdır. Şiddetli depresyonda bile, kaju fıstığı yardımcı olabilir. Şiddetli depresyon da doktor tarafından muayene edilmeli ve tedavi edilmelidir.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.