Daha Fazla Enerji İçin Doğal Gıdalar

Daha Fazla Enerji İçin Doğal Gıdalar

Yiyeceğimizden çok fazla enerji çeker. Neyi ve ne zaman yediğimize bağlı olarak, vücudun performansı ve enerjisi güçlü bir şekilde etkilenir.

Yemekleri kasıtlı olarak planlayarak ve besin açısından zengin gıdaları diyete entegre ederek, bazı vücut fonksiyonları olumlu bir şekilde desteklenebilir. Sonuç olarak, daha uyanık, daha enerjik, daha konsantre ve daha huzurlu uyuyabiliriz.

Vücudun enerji rezervlerini artıran ve gün boyunca aktif ve uyanık hissetmenize yardımcı olan bazı yiyecekler vardır.

Ham Kakao

Ham kakaodaki yüksek demir içeriği, vücudun oksijen tedarikini destekler ve daha fazla enerji sağlar. Ham kakaodaki magnezyum, glikozun enerjiye ayrılmasında önemli bir rol oynar, böylece dayanıklılığı artırmaya yardımcı olur.

Gün içindeki enerjiyi arttırmak için, aralarında çiğ kakao parçaları emilebilir. Zaten 1 ila 2 çay kaşığı kakao ucu enerji dolu hissetmeniz için yeterlidir.

Arpa Otu

Arpa otu, sindirimi destekleyen ve metabolik süreçleri aktive eden enzimler açısından zengindir. Enerji olarak mitokondriye salınan besin maddelerinin dönüşümünü uyarırlar. Bu fiziksel ve zihinsel enerjiyi arttırır.

Enerji seviyesini doğal bir şekilde arttırmak için arpa çim suyu günde 2 kez içilebilir. Arpa çim suyunun hazırlanması için: 1 çay kaşığı arpa tozunu küçük bir fincan suyla karıştırın ve yemekten 20 dakika önce içirin.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, uzun ömürlü enerji sağlayan karmaşık karbonhidratlar açısından zengindir. Yüksek lif içeriği ayrıca sindirimi destekler, uzun süreli tokluk sağlar ve güçlü kan şekeri piklerine karşı korur.

Yulaf ezmesi ayrıca karbonhidratları kullanılabilir enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan birçok B vitamini içerir.

Yulaf ezmesi kahvaltıda lezzetlidir. Biraz su, meyve ve fındık ile karıştırılabilir ve yenilebilir.

Badem

Badem esansiyel yağ asitleri, proteinler, E vitamini ve magnezyum bakımından zengindir. E vitamini enerjik, magnezyum ve proteinlerin kas aktivitesini desteklediğini hissetmeye yardımcı olur ve esansiyel yağ asitleri zihinsel netlik ve konsantrasyon sağlar.

Zaten daha aktif ve uyanık hissetmeniz için bir avuç badem yeterlidir. Badem hızlı bir atıştırmalıktır ve yulaf ezmesi ve meyve salatası ile lezzetlidir.

Mercimek

Mercimek, uzun süreli tokluk sağlayan birçok karmaşık karbonhidrat ve protein sağlar. Yüksek lif içeriği, kan şekeri seviyesini stabilize eden yavaş bir glikoz salınımı sağlar.

Mercimek ayrıca çeşitli vücut fonksiyonlarını olumlu yönde destekleyen ve uzun ömürlü enerji sağlayan B vitaminleri, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum açısından da çok zengindir.

Mercimek, güveç, çorba ve buharda pişirilmiş sebzelere eşlik eder arkadaşlar.

Yaban Mersini

Yaban mersini bol manganez, lif ve K vitamini sağlar. Bu besinler kan kolesterolünü düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Yaban mersindeki birçok antioksidan ayrıca serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur ve protein seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.

Yaban mersini taze veya dondurulmuş olarak tüketilebilir. Atıştırmalık olarak, kahvaltıda yulaf ezmesi ile birlikte veya içeçek’de bir bileşen olarak da lezzetli tadı vardır arkadaşlar.

Daha fazla enerji sağlayan çeşitli yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerin ikisi veya üçü günlük yaşama entegre edildiğinde, fiziksel enerji, konsantrasyon ve dikkat seviyesi artar.

Teşekkürler 🙂

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.