Boyun ağrısına karşı ne yapmalı?

Boyun Ağrısına Karşı Ne Yapmalı?

Boyun ağrısının birçok nedeni olabilir. Çoğu zaman kısa boyun kaslarının iltihaplanma süreci nedeniyle gelişir ve boyun gerginliğine, baş ağrılarına ve omuz ağrısına yol açarlar. Ancak aynı zamanda kolda bir karıncalanma ve başın sınırlı bir dönmesi genellikle boyun ağrısından kaynaklanır.

Boyundaki ağrı aniden gece boyunca gelişebilir veya ağır yükleri taşımak, uzun süre oturmak, egzersiz eksikliği ve zayıf duruştan kaynaklanabilir. Omuzlar genellikle bilinçsizce yukarı çekilir, boyun kasları kronik olarak aşırı yüklenir ve daha az kanlıdır.

Boyun ağrısını ortadan kaldırmanın birkaç yolu vardır. Boyundaki ağrı hafifletilinceye kadar sadece birkaç saat ila günler sürer.

Not: Kollarda ve parmaklarda karıncalanmaya neden olan boyun ağrısı bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Boyun Egzersizleri

Boyun ağrısının en yaygın nedeni boyun kaslarına düşük kan akışıdır. Omuzları sürekli olarak çekmek (özellikle bilinçsizce) boyun kaslarının 24 saat çalışmasını sağlar. Uzun vadede bu, kas sisteminin oksijen eksikliğine, aşırı laktik asit üretimine ve beynin ağrı genişlemesine yol açar.

Boyun ve kol egzersizleri boyun kaslarının dolaşımını uyarır, oksijen kaynaklarını arttırır ve boyun ağrılarını ve baş ağrılarını hafifletir. Uzun süreli başarı için, egzersizleri günde birkaç kez tekrarlayın.

1. Egzersiz:

Dik durun, ellerinize küçük şişe su veya halter alın ve kollarınız ileri geri sallanın. Üst gövdeyi iyice çevirin ve pelvisin sabitlenmesini sağlayın. 2 dakika tekrarlayın.

Alıştırma 2:

Dik durun ve yavaş ve hızlı kutu hareketlerini ileri, yukarı ve aşağı hareket ettirin. Her yönde 10 kez boks.

Alıştırma 3:

Dik oturun ve derin nefes alıp verirken başınızı mümkün olduğunca sola ve sağa çevirin. Her iki tarafta da 10 kez tekrarlayın.

Alıştırma 4:

Dik durun, sol kulağın sol omuza yaklaşması için başını yana doğru eğin. Sağ omuz aşağı doğru bastırın. Boynun sağ tarafında hoş bir çekiş yaratmalıdır. Gerdirmeyi her iki tarafta 15 saniye tutun ve ardından kenarları değiştirin. Her sayfayı 3 kez tekrarlayın.

Önemli not: Egzersizler sırasında ağrı, karıncalanma veya uyuşma yaşamayın.

Boyun ağrısına karşı da yardımcı olur, yürüyüşler ve sırtın genel olarak güçlendirilmesi.

Masaj

Masajlar boyunda kan dolaşımını teşvik eder. Bu kasları gevşetir ve boyunda sertliği azaltır. Her şeyden önce, tarçın, biberiye ve biber gibi malzemelerle masaj yağları, ısınma bileşenleri sayesinde kasların kan dolaşımını teşvik eder. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkiye sahiptirler ve fiziksel refahı arttırırlar.

Soğuk Kompresler

Soğuk bir yaka, sert bir boynu sakinleştirmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığı anestezik etkiye sahiptir, ağrıyı azaltmaya ve boyunda biriken laktik asidi uzaklaştırmaya yardımcı olur. Laktik asit, genellikle kas ağrısına neden olan kas metabolizmasının normal bir yan ürünüdür.

Birkaç buz küpünü ince bir havluya sarın. Sıkıştırmayı yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca boyundaki ağrılı bölgeye hafifçe bastırın. Soğutmayı sadece ilk 48 saatlik boyun gerginliğinde uygulamak en iyisidir.

Not: Dondurma doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Buz küpleri yerine, bir torba dondurulmuş bezelye de kullanılabilir.

Sıcak Su Şişesi

48 saat sonra soğuk kompresten herhangi bir rahatlama olmazsa, boyun hafifçe ısıtılabilir. Sıcak bir tahıl yastığı veya sıcak su şişesi boyun kaslarının dolaşımını teşvik eder ve bu çayırdaki sertliği azaltır.

10 dakika boyunca boynunuza ılık bir sıcak su şişesi, tahıl yastığı, ısıtma yastığı veya sıcak havlu koyun ve günde 3-4 kez tekrarlayın.

Ham Kakao

Ham kakao, dünyanın en magnezyum bakımından zengin gıdalarından biridir. Magnezyum kaslarımızı gevşetir ve rahatlatır ve iltihap önleyici bir etkiye sahiptir.

Magnezyum ayrıca strese yardımcı olur. Sinirlerin heyecanını yalıtır ve sakin kalmaya yardımcı olur. Bunun kas gerginliğine ve çarpık bir duruşa karşı önleyici bir etkisi vardır.

Gün boyunca 1 çorba kaşığı kakao haznesinin tadını çıkarın. Kırık fasulyelerin taşınması kolaydır, acı tatlı çikolata parçaları gibi tadı ve sadece birkaç dakika içinde çalışır.

Kırmızı Biber

Acı biber, kas gerginliğine karşı son derece iyi çalışan kapsaisin içerir. Kapsaisin analjezik ve antienflamatuar bir etkiye sahiptir. Kan dolaşımını teşvik eder, ağrıyı kontrol etmeye ve iyileşme süreçlerini hızlandırmaya yardımcı olur.

2 yemek kaşığı ılık zeytinyağında yaklaşık 1 çay kaşığı acı tozu karıştırın. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın, biraz masaj yapın ve bir bandaj veya bezle örtün. Birkaç saat çalışmasını bekleyin ve daha sonra ılık su ile durulayın. Arka arkaya birkaç gün tekrarlayın.

İyileşme sürecini hızlandırmak için, acı biber de yemek pişirmek için kullanılabilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olur. Sonuç olarak, metabolik son ürünler ve toksinler vücuttan daha iyi yıkanabilir. Elma sirkesi ayrıca sert bir boyun ve kas gerginliği için çok yararlı olan antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Kağıt peçeteyi çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesine batırın ve etkilenen bölgeye yerleştirin. Birkaç saat bekletin ve prosedürü günde iki kez tekrarlayın.

Alternatif olarak, ılık banyo suyuna 2 bardak elma sirkesi koyun ve günde bir kez 15 dakika yıkayın.

Vücudun içindeki iyileşme sürecini hızlandırmak için, günde 2 kez ılık suyla bir bardak 1 çay kaşığı elma sirkesi karıştırın ve için.

Boyun Ağrısına Karşı Daha Fazla İpucu:

  • Yeterli uyku ve iyileşme: Vücudumuzun iyileşmesi için yaklaşık 7 saat uykuya ihtiyacı vardır. Yeterli dinlenme ayrıca vücudun iyileşme süreçlerini uyarır.
  • Sırt üstü uyku: Midede ve yanda uyumak boyun ağrısını artırabilir.
  • Gereksiz stresten kaçının: Boyun kaslarındaki herhangi bir gerginlik ağrıyı artırabilir ve iyileşme sürecini geciktirebilir.
  • Dik duruş: Üst vücudun masaya batması boyun ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir.
  • Hareket: Boyun ve omurganın harekete ihtiyacı vardır. Sonuç olarak mobilize edilir, perfüze edilir ve gevşetilir.
  • Boynun gerilmesi: Günlük boyun uzantıları, boyundaki dokuyu gevşetmeye, daha esnek hale getirmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Her zaman ağrısız streç. Kollarda ve parmaklarda uyuşma veya karıncalanma olmamalıdır.

Bu küçük değişiklikler boyun ağrısını azaltabilir ve içimizdeki genel refahı artırabilir.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.