Bacak ağrısı için doğal ev ilaçları

Bacak ağrısı için doğal ev ilaçları

Bacak ağrısının nedenleri çok yönlü olabilir. Bununla birlikte, tetik her zaman bir bacak yapısı içinde enflamatuar bir süreçtir. Kaslar, tendonlar, bağlar, kemikler, eklemler ve sinirler etkilenebilir ve iltihap yoluyla beyine ağrı sinyalleri göndererek ağrının hissedilmesine neden olur.

Ağrının tetikleyici nedenine bağlı olarak ağrının şekli delici, donuk, sivri veya çekicidir. Bir uyuşma veya karıncalanma hissine neden olabilir, gerginliği şiddetlendirebilir, hareketi kısıtlayabilir ve sadece bir veya her iki bacağa yayılabilir.

Spesifik besin eksikliği, kas yorgunluğu, kramp ve dehidrasyon bacak ağrısının yaygın nedenleridir. Kaslarda küçük yaralanmalara ve iltihaplanmaya yol açarlar ve fizyolojik metabolik süreçlere müdahale ederler. Ancak kas gerginliği, tendinit, derin ven trombozu, huzursuz bacak sendromu, diyabet, artrit, gut, varisli damarlar ve sinir hasarı bacak ağrısına neden olabilir.

Bacaklardaki ağrıyı hafifletmek için dinlenme ve hafif germe çok faydalıdır. Anti-enflamatuar ve bacak ağrısına karşı yardımcı olan bazı basit ev ilaçları da vardır. İyileşme sürecini destekler, iltihaplı maddelerin parçalanmasını destekler ve ağrıyı hafifletir.

Not: Güçlü ve uzun süreli bacak ağrısı bir doktor tarafından muayene edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Masaj

Masajlar hasarlı kas liflerinin, tendonların ve bağların iyileşme sürecini destekler. Dolaşımlarını teşvik ederler ve ağrı sinyallerinin emisyonunu azaltırlar.

Masaj için, biraz zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya hardal yağı ısıtın ve etkilenen bölgeyi onunla ovalayın. Bölgeye hafif, dairesel hareketlerle yaklaşık 10 dakika masaj yapın. Günde 2 ila 3 kez gerektiği gibi masajı tekrarlayın.

Epsom Tuzu Banyosu

Epsom tuzu, iltihabı azaltmak için çok önemli olan magnezyum açısından zengindir. Magnezyum, şişmeyi, ağrıyı azaltan ve kasların vücuttaki sinir sinyallerini gevşetmesine ve kontrol etmesine yardımcı olan önemli bir elektrolittir.

Epsom tuzunun uygulanması için: Sıcak banyo suyuna ½ bardak Epsom tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Bacakları 15 dakika ılık suda bekletin ve banyoyu haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Ek olarak, diyete yüksek magnezyum içeriğine sahip daha fazla yiyecek eklemek yardımcı olur. Bunlar muz, kabak çekirdeği, çiğ kakao, avokado, badem ve yeşil yapraklı sebzeleri içerir.

Zencefil

Zencefil proinflamatuar sitokinleri engeller ve nörojenik hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu, enflamatuar süreçleri ve ağrıyı azaltır. Zencefil ayrıca kan dolaşımını ve kan akışını iyileştirerek kas birikimini daha iyi ortadan kaldırmaya ve kas ve bacak ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Zencefil kullanımı için: 1 çorba kaşığı zencefil yağı ısıtın ve etkilenen bölgeye günde 2 ila 3 kez dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın.

Zencefil etkisini arttırmak için zencefil çayı ek olarak içilmelidir. Zencefil çayı hazırlamak için: 1 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil bir fincan sıcak su ile. Fincanı örtün ve çayın 10 dakika bekletin. Bitmiş çayı biraz bal ile tatlandırın ve günde 2 ila 3 kez iç.

Vişne suyu

Vişne suyu, güçlü fiziksel aktivite nedeniyle bacaklardaki kas ağrılarına ve bacak ağrısına çok iyi yardımcı olur. Vişne, antioksidan ve iltihaplı özellikler bakımından zengindir ve kas yaralanmalarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Bacak ağrısı için, sadece ½ bardak taze vişne yiyin veya günde 1 bardak organik vişne suyu içirin. Vişne suyu yapay katkı maddeleri ve koruyucu içermemelidir.

Limonlar

Limon, enflamatuar süreçleri azaltan ve ağrıyı hafifleten birçok antioksidan sağlar. Limonlar ayrıca vücudun pH’ını dengelemeye yardımcı olur, iltihabı önler ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Limon kullanımı için: Aynı miktarda taze sıkılmış limon suyu ve hint yağı karıştırın ve etkilenen bölgeye karışımla ovalayın. Bölgeye nazik, dairesel hareketlerle yaklaşık 10 dakika masaj yapın ve masajı günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.

Ek olarak, limon suyu günde iki kez içilebilir. Bunu yapmak için, bir fincan taze sıkılmış limon suyunu bir bardak ılık suyla karıştırın ve için.

Zerdeçal

Zerdeçal, özellikle bacak ağrısı için yararlı olan bileşik kurkumin içerir. Kurkumin bir antioksidandır ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Enflamasyon ve ağrıya neden olan bir dizi farklı molekülü ağrısını engeller . Zerdeçal, ağrı kesiciler ibuprofen ve aspirin ile benzer bir analjezik etkiye sahiptir.

Zerdeçal kullanımı için: 1 çay kaşığı zerdeçal tozu, bir macuna yeterli susam yağı ile. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve hafifçe ovalayın. 30 dakika bekletin ve sonra ılık suyla yıkayın. Uygulamayı günde iki kez tekrarlayın.

Zerdeçal, zerdeçalın etkisini arttırmak için de içilebilir. Bunu yapmak için, 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak badem sütünde biraz balla karıştırın ve bacak ağrısı kaybolana kadar günde 1 ila 2 kez içirin.

Not: Zerdeçalın kan inceltici etkisi vardır ve kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebilir.

Elma sirkesi

Elma sirkesi temel bir etkiye sahiptir, kandaki ürik asit kristallerini çözmeye ve iltihabı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca eklemlerde ve bağ dokusunda biriken toksinlerin kızarmasını uyarır ve ağrıyı hafifletmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan potasyum, kalsiyum ve diğer gerekli mineralleri sağlar.

Bacak ağrısını yatıştırmak için elma sirkesi banyosunda banyo yapın ve elma sirkesi için.

Banyo için: Sıcak banyo suyuna 1 ila 2 bardak çiğ, filtrelenmemiş organik elma sirkesi ekleyin, karıştırın ve günde bir kez 30 dakika yıkayın.

İçme için elma sirkesi: 1 bardak ılık su ile ham, filtresiz organik elma sirkesi ve biraz ballı tatlı. Karışımı günde iki kez için.

Bacak ağrısına karşı daha fazla ipucu:

  • Günde 2-3 bardak yeşil çay için. Yeşil çay, anti-enflamatuar özelliklere sahip birçok anti-oksidan sağlar.
  • Bacak ve sırt kaslarını günde en az 15 dakika gerin.
  • Bacaklarını arasına koy.
  • Alkol ve kahve kullanmaktan kaçının. Her ikisi de susuz ve ağrıyı artırabilir.
  • Yeterince iç. Boyut ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak, vücudun nemlendirilmesi için günde yaklaşık 2 ila 3 litre ihtiyacı vardır. Yeterli bir su kaynağı ile, atık ürünler vücuttan daha iyi yıkanabilir ve böylece ağrı azaltılabilir.

Bacak ağrısını doğal olarak hafifletmek için birkaç ev ilacı ve ipucu vardır. Bu ev ilaçlarına ek olarak, yüksek seviyede potasyum içeren daha fazla yiyeceği diyete dahil etmek ve vücutta D vitamini üretimini teşvik etmek için güneş ışığını kullanmak da yararlıdır.

Her iki besin de kas ve sinir fonksiyonu için çok önemlidir ve eğer yetersizse bacaklarda ve sırtta spesifik olmayan ağrıya neden olabilir.

Sabahları sadece 10 ila 15 dakika güneş ışığı vücutta D vitamini üretimini teşvik etmek için yeterlidir. Vücuttaki potasyum içeriğini arttırmak için çok fazla potasyum içeren gıdalar yardımcı olur. Bunlara tatlı patates, muz, kuru erik, kuru üzüm ve organik domates suyu dahildir.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.