B12 Vitamini Eksikliğinin En Yaygın Belirtileri

B12 Vitamini Eksikliğinin En Yaygın Belirtileri

B12 Vitamini (kobalamin) suda çözünen bir vitamin ve vücut için önemli bir vitamindir. Enerji metabolizmasında önemli rol oynar, DNA sentezini etkiler ve sinirleri saran ve sinir sinyallerini ileten koruyucu miyelin kılıfının üretimini destekler. B12 vitamini ayrıca vücudun folik asidi daha iyi emmesine yardımcı olur, bu da enerjinin salınmasını kolaylaştırır.

B12 vitamini vücut için çok önemlidir ve diyet yoluyla düzenli olarak alınmalıdır. Diğer bazı vitaminlerin aksine, vücudumuz kendi başına B12 vitamini üretemez.

B12 vitamini eksikliği çeşitli semptomlara yol açabilir. Genellikle çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı gibi vitamin ve bağırsak hastalıklarının yetersiz alımından kaynaklanır. Ama aynı zamanda otoimmün hastalık Perniziosa, yetersiz beslenme ve kronik alkol tüketimi B12 vitamini eksikliğine yol açabilir.

Günlük B12 vitamini miktarı yaşa, cinsiyete ve egzersiz durumuna göre değişir. B12 vitamini eksikliğini fark edilir kılan birkaç belirti vardır. Ne kadar çok semptom varsa, B12 vitamini eksikliği olasılığı o kadar yüksek olur.

Yorgunluk ve Enerji Eksikliği

B12 vitamini enerji metabolizmasında önemli bir rol oynar. Daha fazla enerji sağlamak için vücudun yeni hücreler için DNA yapma yeteneğini geliştirir. Vücutta oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücreleri oluşturmak için de kullanılır. Vücutta oksijen yoksa, yorgun ve halsiz olur.

Vücudumuz ayrıca tüketilen gıdaları metabolizmayı artırmak için enerjiye dönüştürmek için B12 Vitamini kullanır. Yavaş bir metabolizma enerji seviyesini ve itici gücü azaltır.

Hipotiroidi

Tiroidimiz, çeşitli vücut fonksiyonlarını düzenleyen hormonlar üretmek için çeşitli besin maddelerine ihtiyaç duyar. B12 vitamini bu besinlerden biridir.

Vücut bu vitamini içermiyorsa, hormonlar artık yeterince üretilemez, bu da tiroid fonksiyonunu engeller ve hipotiroidizme yol açabilir.

Bilişsel Bozukluklar

B12 vitamini, beyin hücrelerinin bellek oluşumu için çok önemli olan yeni bağlantılar kurmasına izin verir.

B12 vitamini ayrıca birçok beyin hücresini koruyan katman olan miyelinin önemli bir bileşenidir. B12 vitamini eksikliği ciddi sinir hasarına, zayıf hafızaya, düşünce bozukluklarına ve bilişsel bozukluklara yol açabilir.

Depresyon

B12 vitamininin kan oluşturan özelliği, sağlıklı bir sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur ve zihinsel sağlık için önemlidir.

B12 vitamini ayrıca protein metabolizmasının bir yan ürünü olan homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Yüksek homosistein içeriği depresyonun bir nedenidir.

Mevcut depresyonda bile, B12 vitamini çok faydalıdır. Antidepresanlara benzer depresyon semptomlarını iyileştirir.

Karıncalanma ve Sağırlık

B12 vitamini sinir üretimini destekler, sinir sisteminde önemli görevleri yerine getirir ve oksijenin vücudun farklı bölgelerine taşınmasına yardımcı olur. Kötü oksijenlenme, el ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanmanın ana nedenlerinden biridir.

B12 vitamini eksikliği ayrıca cilt hassasiyetinin azalmasına, kas güçsüzlüğüne, azalmış veya hiperaktif reflekslere, spastisiteye ve idrar veya dışkı inkontinansına neden olabilir.

Düşük Kan Basıncı

B12 vitamini ve folik asit eksikliği, düşük tansiyona yol açan anemiye yol açabilir.

B12 vitamini eksikliği ayrıca kalbe oksijen verilmesini azaltabilir ve böylece çeşitli semptomlara neden olabilir.

Düşük tansiyonun tipik semptomları arasında nefes darlığı, baş dönmesi, halsizlik ve bayılma bulunur.

Cilt Lezyonları

Açıklanamayan ve iyileşmeyen cilt yaralanmaları, B12 vitamini eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Cilt lezyonlarına ek olarak, cildin hiperpigmentasyonu meydana gelebilir, bu da düzensiz cilt tonuna ve ciltte koyu lekelere neden olabilir.

Kısırlık

B12 vitamini eksikliği hem erkek hem de kadın doğurganlığını etkileyebilir.

Uzun süreli bir eksiklik yumurtanın yumurtlamasını veya gelişimini değiştirebilir, zararlı implantasyona ve kısırlığa yol açabilir. Bu vitamin eksikliği bir çocuğu gebe bırakmayı zorlaştırır ve sıklıkla tekrarlayan düşüklere yol açar.

B12 vitamini seviyeleri bir kan testi yardımıyla incelenebilir. Doğru tanı ve zamanında tedavi ile B12 vitamini eksikliği giderilebilir ve semptomlar azaltılabilir. Balıklar, yumurtalar, lahana turşusu, kahvaltılık tahıllar ve besleyici maya çok fazla B12 vitamini içerir ve B12 vitamini eksikliğinin tedavisine ve önlenmesine yardımcı olur.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.