Arı ve Yaban Arısı Sokmaları İçin Doğal Ev İlaçları

Arı ve Yaban Arısı Sokmaları İçin Doğal Ev İlaçları

Eşekarısı ve arılar sokmalarını kendini savunma aracı olarak kullanırlar. Sokma, vücutta farklı reaksiyonlara neden olan zehir içerir. Geçici ağrı ve rahatsızlığa yol açabilir, aynı zamanda ciddi alerjik semptomlara da yol açabilir.

Hafif semptomlar genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Ani, batma ve yanma ağrısı genellikle ilk başta ortaya çıkar, delinme bölgesi şişmeye başlar ve ortada beyaz bir nokta ile kırmızı kabarmalar oluşturur.

Birden fazla sokma veya arılar veya yaban arılarına alerjik reaksiyon durumunda, zehir bağışıklık sisteminin ciddi reaksiyonlarını tetikleyebilir. Bu durumlarda derhal tıbbi yardım sağlanmalıdır.

Hafif ila orta dereceli reaksiyonlar için ağrıyı, şişmeyi, kaşıntıyı ve kızarıklığı gidermek için basit ev ilaçları zaten faydalıdır.

Sokmayı Çıkar

Bir arı veya yaban arısı sokmasında, sokmayı derhal deriden çıkarmak önemlidir. Zararlı zehirin vücuda girmesi sadece birkaç saniye sürer. Sokma ne kadar erken çıkarılırsa vücuda o kadar az zehir girebilir.

Sokmayı çıkarmak için, iğneyi tırnağınızla kazıyın veya cımbızla çıkarın. Bölgeyi temiz suyla yıkayın, kurulayın ve hindistancevizi yağı ile kremalayın.

Dondurma

Anlık buz kompresi semptomları kısa sürede hafifletir. Soğuk, delinme bölgesinde enflamatuar maddelerin yayılmasını yavaşlatır, ağrıyı uyuşturmaya yardımcı olur ve şişliği azaltır.

Birkaç buz küpünü ince bir bezle sarın ve delinme yerine yerleştirin. Etkilenen bölgeyi 10 ila 15 dakika soğutun ve soğutma işlemini her 3 saatte bir tekrarlayın.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu alkalidir ve asidik zehiri nötralize etmeye yardımcı olur. Bu ağrı, kaşıntı ve şişliği giderir.

Kabartma tozunun kullanımı için: 1 çay kaşığı kabartma tozunu bir macunla biraz su ile karıştırın ve macunu enjeksiyon bölgesine uygulayın. 5 ila 10 dakika bekletin ve sonra alanı ılık suyla yıkayın. Ağrı devam ederse, uygulamayı birkaç saat sonra tekrarlayın.

Aloe Vera

Aloe Vera, iltihap önleyici ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Bir arı veya yaban arısı sokmasının ağrısını, şişmesini ve kaşıntısını hafifletir.

Sadece taze aloe vera yaprağını kesin, yıkayın, bir bıçakla kesin ve jeli çıkarın. Jeli etkilenen bölgeye sürün ve uygulamayı günde birkaç kez ve art arda birkaç gün tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi asidik zehiri nötralize etmeye yardımcı olur. Ağrıyı, şişmeyi hafifletir ve kaşıntıyı azaltır.

Bir pamuk topunu çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ile nemlendirin, ponksiyon bölgesine 5 ila 10 dakika boyunca hafifçe bastırın. Uygulamayı gerektiği gibi tekrarlayın. Beyaz sirke, elma sirkesine alternatif olarak da kullanılabilir.

Nane

Nane, bir arı veya yaban arısı sokmasının ponksiyon bölgesini dezenfekte etmeye ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca anti-enflamatuar, analjezik vardır ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Nane kullanımı için: Doğrudan enjeksiyon bölgesine 1 ila 2 damla nane uçucu yağı ekleyin. Uygulamayı günde birkaç kez tekrarlayın. Hassas ciltler için, nane yağını zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın.

Alternatif olarak, taze nane yapraklarının suyu çıkarılabilir ve etkilenen bölgeye sürülebilir. Meyve suyunun kurumasını bekleyin ve ardından soğuk suyla durulayın. Uygulamayı günde 1 ila 2 kez tekrarlayın.

Not: Nane yağı veya lavanta yağı gibi uçucu yağlar da eşekarısı ve diğer böcekleri uzak tutmaya yardımcı olur. Wasp sokmalarını yolda tedavi et:

Bir Tür Muz

Muz, bir arı veya yaban arısı sokması için iyi bir ev ilacıdır. Hemen hemen her çayırda, ormanda ve yol kenarlarında yetişir. Kaşıntıyı hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Geniş yapraklı, kısa bir muzu kısaca temizleyin ve sonra elinize ezin ve öğütün. Tükürüğü delme bölgesine biraz tükürük ile ekleyin ve bir sıva veya bandaj ile sabitleyin.

Not: Muzları doğal alanlardan mümkün olduğunca seçin ve yoğun yol kenarlarının yakınında yapraklardan kaçının. Bunlar genellikle egzoz gazları ile kirlenir.

Kadife Çiçeği

Marigoldlar antienflamatuar bir etkiye sahiptir, mikropları öldürür ve yara iyileşmesini destekler. Bir arı veya yaban arısı sokmasında, taze çekilmiş bir kadife çiçeğin başını kısa bir süre temizleyin ve etkilenen bölgeye sürün.

Çamur

Ev yapımı bir tükürük ve toprak karışımı, başka bir ev ilacı elinizde değilse ilk iyi önlemdir. Bir arı veya yaban arısı sokmasının ağrısını hafifletmeye yardımcı olur ve tükürükteki histatin proteini iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Yaban Arısı Sokmaları İçin Diğer İpuçları:

  • Enfeksiyonu önlemek için her zaman ponksiyon bölgesini temiz tutun. Delme bölgesi alkol veya hidrojen peroksit ile sterilize edilebilir.
  • Delinme bölgesini çizmeyin. Bu enfeksiyon riskini artırır.
  • Kol veya bacaktaki dikişler için, semptomları daha çabuk rahatlatmak için etkilenen bölgeyi kalp seviyesinin üzerine yerleştirin.
  • Bölgenin şişebileceği için ponksiyon bölgesinden sıkı oturan mücevherleri mümkün olduğunca çabuk çıkarın.

Arı ve yaban arısı sokmalarını tedavi etmek için çeşitli ev ilaçları vardır. Bir sokmayı önceden önlemek için, arılar veya yaban arıları yaklaştığında sakin kalmak önemlidir. Ağzınızı ve burnunuzu kapatmak, kendinizi bölgeden dikkatlice çıkarmak ve telaşlı hareketlerden kaçınmak da önemlidir. Telaşlı hareketler böcekleri savunma için uyarır ve bıçaklanma olasılığını artırır.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.