Alıç; İyileştirici Etkisi ve Faydaları

Alıç 2019 yılının şifalı bitkisidir…

Öyle görünüyorki 2020 yılındada en çok faydalı ve doğal şifalı bitkiler arasında yer alacak.

 

Alıç ( Crataegus) ‘ un evre I ve II’ deki kalp yetmezliğinde NYHA’ya (New York Kalp Birliği) göre olumlu etkisi çok sayıda klinik çalışma ile gösterilmiştir. Klostermedizin araştırma grubu 2019 şifalı bitkisi için dikenli şifalı çalıları seçti.

Alıç ( Crataegus monogyna ve Crataegus laevigata ), çoğunlukla Dağlık bölgelerde yetişmektedir. Dikenli dalları olan bir çalı veya küçük beyaz veya pembe çiçekli bir ağaç olarak büyür. Meyveleri 5-12 mm büyüklüğü arasında değişmektedir. Meyvenin içinde genelde 1 ile 3 tohumu vardır.  Meyvesi Hafif ekşimsi tadı ile lezzeti bir arada bulundurur. Genelde beğenilerek yenilen bir meyvedir. koyu kırmızı, sarımsı veya kırmızı renklidir.

İyileştirici etkisi okadar güçlüdür ki , Alıç yaprak ve çiçekleri sayısız çalışmalarda belgelenmiştir. Genellikle Farmakolojik ürünlerin üretimine hizmet ederler. Özellikle kalp yetmezliğinde, sinirsel kalp çarpıntılarında, kalp kasları zafiyetinde, kalp krizi sonrası, kalp ritim bozuklukların da alıç çok etkilidir. Alıç kalp üretimini uyarır, kasılma gücünü ve kalbin atım hacmini artırır. Koroner damarlar genişler, diğer şeylerin yanı sıra kalp kasına daha iyi oksijen kaynağı oluşturur. Geleneksel olarak alıç, hipertansiyon, kardiyak nevrozlar veya kardiyak aritmi gibi diğer birçok kalp probleminde hala kullanılmaktadır. Ayrıca Mideye de faydalıdır. Şiddetli kusmayı geçirir, mideyi rahatlatır. Yan etkileri  henüz bilinmemektedir.

Kullanmaya başladıktan yaklaşık 2 ile 3 hafta içersinde, kalp damar sisteminde midede ve beyinde olumlu etkileri görülmeye başlar. Alıç, Damarları genişleterek güçlendirir ve kan dolaşımını kolaylaştırıp,  kalpte daha verimli çalışmayı sağlarken,kan pompalamasını Düzenler ve vücudun oksijenle beslenmesini sağlar. Yüksek kan basıncını da dengeler.

Alıç ; Kalpte evre I ve II kalp yetmezliği üzerindeki olumlu etkisi sayısız klinik çalışma ile kanıtlanmıştır. Pratik kullanımda, alıç kalp yetmezliği tedavisinde bulunmamalıdır. Kimyasal olarak sentezlenmiş ilaçlarla karşılaştırıldığında, çok iyi tolere edilir ve çeşitli metabolik süreçler üzerinde çok daha geniş bir etkiye sahiptir. Birçok hasta için genel yaşam kalitesi artar; kan basıncını ayarlamak ve kardiyovasküler sistemin diğer semptomlarını tedavi etmek ve daha az yan etkiye sahip olmak için düşük dozda tek yönlü konvansiyonel ilaçlara ihtiyaçları vardır.

Alıç ekstresi terapisinde sağkalımda bir artışa dair kanıtlar hala beklemededir, ancak muhtemelen metabolizma üzerindeki birçok olumlu etkiden kaynaklanmaktadır.

Lütfen dikkat: Tanı “kardiyovasküler hastalık” her zaman bir doktor tarafından sağlanmalı ve eşlik etmelidir.

Alıçın İyileştirici Etkisi ve Faydaları

Kardiyo güçlendirici etki

Alıç etkisi, hayvanlarda ve insanlarda yapılan çok sayıda kontrollü klinik çalışmada belgelenmiştir. Kalp güçlendirici alıç ürünleri kalp yetmezliği için kullanılır (NYHA evre I ve II) ve kalp aktivitesini yavaşlatır. Özel muayenehanede 940 hekimi kapsayan geniş bir çalışma, 3664 kalp yetmezliği hastasında, alıcının (günde ortalama 900 mg özüt ) tipik kalp problemlerinin görülme sıklığını% 66 oranında azalttığını göstermiştir.

Farmakolojik olarak bir oligomerik Procyanidinen ve flavonoid s nin etkinliğini yazar .

Kardiyak debide artış

Çok sayıda kontrollü çalışma kalp debisinde, kasılma kuvvetinde ve inme hacminde bir artış olduğunu göstermiştir. Aritminin iyileştirilmesine ek olarak, kalp perfüzyonunda da olumlu bir etki olduğu belgelenmiştir. özükoroner arterleri genişletir; Bu, kalp kası hücrelerine miyokard perfüzyonunu ve oksijen tedarikini geliştirir.

Azalan kalp krizi riski

Kalp kasının düşük bir kan akışına (kalp krizi) karşı direnci, elde edilen serbest radikalleri yakaladığı için alıçtan daha yüksektir , yani özellikle fenolik bileşenler antioksidanı tarafından etki eder .

Fiziksel esneklik

Hastalara göre alıç yaşam kalitesini arttırdı ve algılanan rahatsızlığı azalttı. Bu, hastaları fiziksel olarak çok daha esnek hale getirdi.

Kaplte Ki Tecrübelerden Başlıcaları

  •  NYHA evre II’de (New York Kalp Birliği) kalp yetmezliği (kalp yetmezliği )
  • fonksiyonel kalp şikayetleri (organik neden tespit edilemez)
  • Miyokard İnfarktüsü: Kalp krizinde kalp kası direncinin arttırılması (kardiyoprotektif)
  • Aşama III’te adjuvan olan kalp yetmezliği, miyokardın kasılma gücünde artış
  • Kardiyovasküler şikayetler: kardiyovasküler fonksiyonun güçlendirilmesi
  • aritmi
  • koroner kalp hastalığı , restenozun önlenmesi
  • Kalp hastalığının yan belirtileri: Performansta azalma, yorgunluk, hızlı yorgunluk ve nefes darlığı
  • Aterosklerozun Önlenmesi

 

Kullanım Şekli: Bir tatlı kaşığı kıyılmış yaprak-çiçek ve meyve karışımı, kaynamış bir bardak suyla demlenir. 10-12 dakika bekletildikten sonra süzülür, balla tatlandırıldığında (şeker hastalarında tatlandırma kullanmamalı) etkisi daha da güçlenir. Günde 2 yada 3 bardak taze demlenilen çay öğün aralarında lezzetli ve faydalı bir içecek olarak içilir.

Bununla birlikte, çayın etkisi nispeten zayıftır ve standardize edilmiş yüksek dozlu bir kuru ekstrakt ile neredeyse karşılaştırılabilir değildir.

Annanemin evde kullanım önerisi :  bir çay kaşığı dolu (yaklaşık 1.5 g) kuru alıç, çiçeklerle birlikte bir bardak kaynar su (yaklaşık 150 ml) dökülür. Çay yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca demlenmelidir. Günde 3-4 kez bir fincan içilir.

 

 

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.