Akciğerler nasıl güçlendirilir, daha derinlemesine temizlenir ve nefes alır

Akciğerler Nasıl Güçlendirilir, Daha Derinlemesine Temizlenir ve Nefes Alır

Akciğerler en önemli solunum organlarımızdır. Havadan kan dolaşımına oksijen taşıyarak ve kandan havaya karbondioksit salarak gün boyunca çalışırlar. Sadece bir günde, sağlıklı bir insan neredeyse 25.000 kez nefes alır.

Akciğerlerimiz, küçük hava keseleri veya alveollerle biten yüz binlerce dal tüpünden oluşur. Akciğerlerimizde bu küçük kabarcıklardan üç yüz milyondan fazla var. Bu küçük hava yastıklarının membranları kağıt mendilinden daha incedir ve gaz değişimini maksimuma çıkarır.

Akciğerlerimiz de bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır. Kirleticilere ve enfeksiyona neden olan kirletici akciğerlerin mukusunda hapsolur ve öksürülmek üzere küçük kılların yardımıyla ağza taşınır. Vücut, davetsiz misafirlerin sinüslerden geçmeden önce akciğerlerin enfeksiyon ve kirlerden kurtulmak için hapşırma kullanır.

Akciğerlerimiz her gün dikkat çekici bir iş çıkarır ve bakılmalıdır. Nefes darlığı, hava kirliliği ve sağlıksız bir diyet akciğerlere zorlanıyor. Akciğer hücreleri aşırı yüklenirse, solunum daha zor hale gelir ve organlara oksijen temini azalır. Genellikle solunum yolu hastalıkları, solunum sisteminde mukus birikimi, boğaz enfeksiyonları ve ağız kokusu vardır. Ayrıca, zayıflık hissi ve zayıflık ve konsantrasyon bozuklukları, aşırı yüklenmiş akciğer hücrelerinin bir sonucu olabilir.

Akciğerleri güçlendirmek ve nefes almayı kolaylaştırmak için yapılabilecek birkaç şey vardır. Basit yaşam tarzı değişiklikleri, diyet değişiklikleri ve sağlıklı alışkanlıklar akciğerler için çok faydalı olabilir.

Sigarayı Bırakmak

Sigara dumanı, çeşitli sağlık sorunlarına neden olan binlerce zararlı kimyasal içerir. Duman hava yollarını daraltır ve nefes almayı zorlaştırır. Akciğerlerin kronik iltihaplanmasına ve şişmesine yol açar.

Sigara içmek, enfeksiyonları ve kirleticileri gidermeye yardımcı olan silyaları da yok eder. Bu, tıkanmış hava yollarına ve tahrip olmuş akciğer dokusuna yol açar.

Sigara içmek KOAH ve akciğer kanseri gibi ciddi akciğer hastalıklarının önde gelen nedenidir.

Ayrıca, pasif sigara içmek son derece toksiktir ve akciğerlerde yıkıcı hasara ve genel sağlığa neden olabilir.

Kötü Hava Yükünü En Aza İndirin

Kirleticilerin solunmasından da kaçınılmalıdır. Sigara dumanına ek olarak, havada akciğerlere ve genel sağlığa çok zararlı olan başka kirleticiler de vardır. Çeşitli deterjanlar ve oda spreylerindeki sentetik kokular toksik kimyasallar yayar.

Evdeki ve çevredeki kirliliği en aza indirmek için doğal deterjanlara ve kokulara güvenmek yardımcı olur. Endüstrileşmiş ve çok kirli alanlardan da kaçınılmalıdır. Evinizi inşa ederken veya yeniden şekillendirirken, formaldehit içermeyen dolaplar, vinil döşeme yerine ahşap döşeme ve çok az veya hiç VOC boya gibi çevre dostu seçenekleri tercih etmek daha iyidir.

Boya veya toz veya endüstriyel gaz içeren diğer hobileri yaparken koruyucu maskeler giyilmelidir.

Ev Havasını Tazelemek İçin Ev Bitkilerini Kullanın

Doğal hava temizleyicileri olarak çalışan bazı iç mekan bitkileri vardır. Formaldehit, benzen ve trikloroetilen gibi uçucu organik bileşiklerin filtrelenmesine yardımcı olurlar.

100 metrekarelik bir yüzey üzerinde en az 2 iç mekan bitkisi bulunmalıdır. Bitkiler 25 ila 30 cm çapında saksılara sığmalıdır.

Her şeyden önce, Arecapalme, eğreltiotu, zambak, kılıf yaprağı, aloe vera ve sarmaşık gibi iç mekan bitkileri çok iyidir. Bitkilerin yaprakları tozdan arındırılmalı ve üzerine dökülmemelidir. Çok fazla su küf oluşumuna yol açabilir.

Ayrıca, odaları düzenli olarak havalandırmak ve aşındırıcı temizlik maddelerinden ve güçlü kokulardan kaçınmak önemlidir.

Nefes Egzersizleri Yapın

Nefes almak, vücuttaki her hücreye oksijen taşır. Vücut hücrelerimizin büyümesi ve çalışması için yeterli oksijene ihtiyacı vardır. Oksijen eksikliği genellikle konsantre olmada zorluklara, baş ağrılarına neden olur ve akciğer problemleri ve kalp hastalığı riskini artırır.

Düzenli solunum egzersizleri akciğerleri güçlendirir ve toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca akciğerler üzerindeki yükü azaltır, oksijen taşıma etkinliğini arttırır, metabolizmayı arttırır ve uyku bozukluklarına karşı yardımcı olurlar.

Nefes egzersizi 1:

 1. Rahatlayın ve dik oturun ve ellerinizi karnınıza koyun.
 2. Sonra burun içinden derin nefes alın ve düşüncede solurken yavaşça 5’e kadar sayın. Solunması sırasında karın şişmesi gerekir.
 3. Nefesi 2 saniye tutun ve sonra ağızdan yavaşça nefes verin.
 4. Solunum egzersizini arka arkaya 8 kez tekrarlayın ve günde 3 kez tekrarlayın.
 5. Nefes egzersizi uzanırken yapılabilir.

Nefes egzersizi 2:

 1. Dik durun ve rahatlayın.
 2. Burun içinden hızlı bir şekilde 4 kez nefes alın.
 3. Sonra arka arkaya 4 kez, tekrar ve ağızdan kısa bir süre nefes verin.
 4. Bu nefes alma tekniğini arka arkaya 5 dakika tekrarlayın.
 5. Bu solunum tekniği solunum yollarını temizler. Gelen sekresyon tükürülmelidir.
 6. Nefes egzersizi sürüş sırasında veya yürürken de yapılabilir.

Üflemeli Çalgı Çalma

Flüt, obua, tuba, saksafon, mızıka ve klarnet gibi üflemeli çalgılar akciğerleri eğitir ve akciğerlerin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Bu müzik aletlerini çalarken, akciğer kapasitesi sonuna kadar kullanılır ve gelişir.

Ayrıca şarkı söylerken ve balon uçururken, akciğer fonksiyonunun eğitildiği derin nefesler alınmalıdır. Akciğer fonksiyonunu arttırmak için, bir rüzgar enstrümanı günlük olarak çalınabilir, yüksek sesle söylenebilir veya birkaç balon şişirilebilir.

Düzenli Hareket Et

Egzersiz ve düzenli egzersiz akciğer kapasitesini arttırmanın iyi yoludur. Düzenli egzersiz ile akciğerlerin kalbe ve kaslara yeterli oksijen vermesi kolaylaşır. Bu kalbin sağlığını destekler ve ruh halini iyileştirir.

Akciğerleri güçlendirmek için haftada 5 gün en az 20 dakika boyunca yorucu bir kardiyovasküler egzersiz yapılmalıdır. Kardiyovasküler egzersizler akciğerleri çevreleyen kasları güçlendirir. Ayrıca yüzme ve ı egzersiz akciğer kapasitesini arttırmak için çok iyidir.

Egzersiz sırasında düzenli nefes almaya dikkat edilmelidir. Örneğin, koşarken 3 adım nefes alabilir ve sonraki 3 adım nefes verebilirsiniz. Düzenli nefes alarak kaslara eğitim sırasında oksijen verilir ve kasların dayanıklılığını ve gerginliğini artırır.

Besin Açısından Zengin Besinler Yiyin

Yiyeceklerden alınan besinler akciğerlere kan yoluyla ulaşır. Burada işlevlerini destekliyorlar ve zararlı toksinlerin akciğerlerini temizliyorlar.

 • Su, akciğerleri temizlemeye ve işlevlerini geliştirmeye yardımcı olur. Birikmiş mukusu sıvılaştırır ve toksinler, mikroplar ve kirleticilerle birlikte daha kolay taşınmasına yardımcı olur. Su ayrıca kanın akışkanlığını geliştirir ve ayrıca akciğerlere ve akciğerlerden kan akışını arttırır. Her gün 2 ila 3 litre su içilmelidir.
 • Sarımsak ve soğan: Bu baharatlı yiyecekler kan, kalp ve dolayısıyla akciğerler için iyidir. Enflamasyonu azaltır, kolesterolü düşürür ve enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olurlar. Sarımsak ve soğan tercihen çiğ olarak tüketilmelidir.
 • Zencefil: Zencefil, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, kirleticilerin akciğerlerden atılmasını sağlar ve öksürük ve nefes almada zorluk çeker. Zencefil çay olarak içilebilir.
 • Biber: Biberler, kan dolaşımını iyileştiren, mukoza zarlarını uyaran ve enfeksiyonlarla savaşan baharatlı bileşik kapsaisin içerir. Kırmızı biber bir çok yemeklere katılabilir.
 • Turpgiller: Karnabahar, brokoli ve lahana gibi turpgiller, kanı temizleyen ve vücuda önemli antioksidanlar sağlayan klorofil açısından zengindir.
 • Greyfurt: Greyfurttaki bir flavonoid olan Naringin, kanserojen bir enzimin aktivasyonunu engeller. Beyaz greyfurt yüksek miktarda bu flavonoid içerir. Pembe greyfurt ayrıca antioksidan likopeni de sağlar. Greyfurtlar, sigarayı bıraktıktan sonra akciğerleri temizlemede özellikle iyidir.

Akciğerleri güçlendirmenin ve temizlemenin birkaç yolu vardır. Bu ipuçlarına ve seçeneklere ek olarak, yeterli su içmek de önemlidir. Su, akciğerleri temizlemeye ve işlevlerini geliştirmeye yardımcı olur. Birikmiş mukusu sıvılaştırır ve toksinler, mikroplar ve kirleticilerle birlikte daha kolay taşınmasına yardımcı olur.

Su ayrıca kanın akışkanlığını geliştirir ve akciğerlere ve akciğerlerden kan akışını arttırır. Her gün 2 ila 3 litre su içilmelidir.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.